"Искаме да върнем икономиката на пазарен принцип, защото според нас цените на стоките от малката потребителска кошница са нереалистично завишени. Мерките, които предлагаме от КНСБ, целят да върнат конкуренцията, където е нарушена. Има бариери за влизане в отрасъла предвид наличието на дългосрочни договори между търговските обекти и производители. Не знаем колко е надценката по пътя от производителя до щанда заради логистика и реклама". Това каза в "Неделя 150" на БНР Любослав Костов, главен икономист на КНСБ и директор на Института за социални и синдикални изследвания.
И подчерта, че няма логика надценките да са толкова големи. Ако нелоялните практики се изсветлят, то целият отрасъл ще стане по-конкурентен, смята Костов.
КНСБ настоява за мерки срещу спекулата по цялата верига на доставки. "Търговците би трябвало малко да се засрамят! Компенсацията за бизнеса беше 8 млрд. лева за една година, а цената на труда нарасна с около 15%. Хлябът, сиренето, краставиците поскъпнаха с между 20-30-50%. Кое толкова като разход е поскъпнало, за да вдигаш крайната цената? Разходите за труд ли са поскъпнали с 40%? Или разходите за ел.енергия, при положение че цяла година са субсидирани? Трябва реципрочност в поведението както на потребителите, така и на производителите, и на търговците".
По думите му покупателната способност на масовия българин намалява.