Министър Христов за ПАВЕЦ "Чаира": Ситуацията е много тежка, трябва ни стратегическо решение

bulphoto (архив)
share

Четири нови ядрени реактора до 2050-та година предвижда стратегията за развитие на ядрената енергетика на България. Това заяви министърът на енергетиката Росен Христов пред ресорната парламентарна комисия.

Два от реакторите ще бъдат на съществуващата площадка на АЕЦ "Козлодуй". Други два ще бъдат на площадката в "Белене".  Министър Росен Христов каза, че е добре да има повече конкуренция за това какъв вид трябва да бъдат реакторите:

"Изграждането е синхронизирано с изваждането от експлоатация на съществуващите 5-ти и 6-ти блок, така че в идеалния вариант към 2050 година да имаме 4000 мегавата работещи мощности от ядрена енергия. Относно технологията, моята препоръка е да не се фокусираме изключително върху американската страна, а да водим преговори с няколко стратегически партньора, включително "Уестингхаус", "Фраматом", "Шкода", IDF, тъй като това дава конкурентна среда и по-гъвкави възможности".

Росен Христов: Кирил Петков не може да бъде решение на казуса с ПВУ, защото е негов причинител

Стратегията си за развитието на ядрената енергетика служебният енергиен министър ще представи на форум следващата седмица, стана ясно още на заседанието на Комисията по енергетика в НС.

Министърът коментира и ситуацията със стратегическата ПАВЕЦ "Чаира":  "Ситуацията с ремонта на "Чаира" е тежка", каза Росен Христов пред депутатите. В момента се изготвя доклад дали ремонта на авариралата миналата година турбина да продължи на място, за да бъде извършен по друг начин.

Министър Росен Христов обясни, че останалите три турбини са показали същия проблем като авариралата и допълни, че най-евтиният вариант е ремонта на ПАВЕЦ "Чаира" да стане на място и цената му ще е около 2 милиарда лева.

"ПАВЕЦ "Чаира" е ключов елемент в българската енергетика и накрая ще трябва да се вземе стратегическо решение, ако трябва да се прави капитален ремонт и има възможност да се прави на място с някакъв определен риск -  дали го правим, или вървим по цялостното преустройство, но това трябва да ви кажа, означава пълен изкоп, изваждане на съществуващите системи, вграждането на нови и наново затваряне. Тоест ние говорим почти за строителство наново. Ситуацията е много тежка, уникален случай в света. Никъде другаде няма такава авария", коментира министърът.

 

Водещи новини

Още новини