България е държавата с най-ниски доходи в Европа

NOVINI.BG
share

Еврото представлява икономиката на държавите, които стоят зад него. Икономиките, които противостоят на европейската или пък са ѝ партньори, също се развиват или стоят на едно място. В случая става дума за интереса на държавата - къде принадлежи чисто политически. Въвели сме еврото през 2000 г. Върху нашите пари само пише лев, това всъщност е евро, защото е обезпечено с тази валута и се подчинява на икономическите принципи на еврото. Това заяви финансистът Любомир Дацов в ефира на "България сутрин".

По думите му "икономическите ефекти от приемането на еврото няма да са толкова съществени, защото ние вече сме ги абсорбирали".

Дацов коментира и доклада относно ползите от приемането на еврото, който вся смут сред партиите.

"По време на дискусията в Народното събрание за приемането на еврото беше повдигнат въпросът за анализа, който  трябва да проведе ведомствена група от различни институции. Димитър Радев обясни, че докладът все още не е готов, но неофициалната част на БНБ е почти завършена. Предложи да им го изпрати неофициално, направи го с подписа на пресаташето на БНБ, защото не е официален документ", поясни той. 

Финансистът подчерта, че въпросният доклад еднозначно показва "плюсовете и минусите на един процес, но в него няма риск, който да не може да бъде адресиран с политика". 

"Това, което се случва в момента, е като да се живели на семейни начала 5-6 години - в крайна сметка виждате, че няма по-добро от брака и решавате да го институционализирате. Процесът, който тече в момента, е сключването на брачния договор. Намираме се на етапа, в който се опитваме да сложим пръстена на ръката на съпругата си", обясни той. 

В студиото на Bulgaria ON AIR Дацов изрази мнение, че България продължава да бъде държавата с най-ниски доходи в Европа, но не и най-бедната.

Според финансиста през последните 30 години България е имала две правителства, които са изгорели, защото се опитаха да направят реформи, "тъй като в България гражданите не подкрепят такива хора". 

"Сред противниците на еврото няма нито един икономист с практика в областта", констатира той. 

Дацов обобщи, че за да влезем в еврозоната и да преборим инфлацията, трябва "рязко да бъде намален дефицитът".

"Бюджетът за следващата година трябва да бъде широко балансиран, което означава, че се движи между плюс-минус 1% от БВП", заключи финансистът. 

Водещи новини

Още новини