Ричард Алибегов (председател на БАЗ) Ако ставката за ДДС от 9 % не се запази, това ще довърши сектора

Булфото (архив)
share

"Всички се надяват ставката за ДДС да се запази 9 процента, да не се върне на 20 на сто след 31 декември, защото това вече ще довърши сектора окончателно". Това каза в Кърджали председателят на Българската асоциация на заведенията (БАЗ) Ричард Алибегов, който бе в родопския град, предаде БТА.

"От София до Варна навсякъде се чува едно и също. Притесненията на хората са свързани с намаленото потребление, с огромните сметки, с това, че персоналът иска вдигане на заплатите", обобщи Алибегов. Той подчерта, че противно на тиражираното в медиите, от началото на годината заплатите в сектора са вдигани три пъти. По думите му положението в сектора е много тревожно. Спрямо 2019 г. разходите са нараснали три пъти, а приходите са спаднали с 40 процента.

"Това при все, че сме вдигнали цените и мисля, че това е максимумйт, който е на вдигане на цените, тъй като хората няма откъде да поемат повече", обясни Алибегов. Той уточни, че към служебния кабинет са направени постъпления да бъде изяснено какво се случва оттук нататък - запазва ли се 9 процентната ставка на ДДС и каква е програмата на правителството за овладяване на инфлацията.

Министър Димитров: Запазването на 9% ДДС за ресторантьорите е мярка срещу сивата икономика

Той уточни, че на този етап помощта за тока е жизнено важно да продължи и подчерта, че в сектора продължават да плащат два пъти и половина по-високи сметки от 2019 г. за ток след компенсацията. Той открои липсата на компенсация за тези, които работят на газ и допълни, че реални искания и действия могат да се случат единствено при редовно правителство. Тогава от бранша ще поискат ставката за ДДС да остане за постоянно 9 на сто и реални действия в овладяване на инфлацията.

"Ако не се вземат адекватни мерки относно инфлацията, най-вероятно през януари, февруари и март ще има още доста затворени бизнеси. Също така хората в правителството трябва да разберат, че повече от 80 % от хората в нашия бранш са със семеен бизнес. Тук се изхранват цели семейства и неглижирането, както бе в последния редовен кабинет, без да се обърне внимание на туризма е пагубно", коментира Алибегов.

По отношения на кадрите председателят на БАЗ обясни, че заради пандемията, най-вече нейната втора вълна, ресторантьорите в страната са изгубили 80 процента от квалифицираните си кадри, които са се преориентирали и са отишли да работят на други места за по-малко пари, но за по-голяма сигурност. По думите му, тези хора не могат да бъдат лесно заменени, а работната ръка от чужбина не е много успешен вариант.

"В началото бе от Молдова, от Киргизстан, украинци. Сега вече се чуват всякакви екзотични дестинации - от Индонезия, Бали, отвсякъде се внасят хора за работа, но моят личен опит показва, че трудно се работи с чужденци. Тук езиковата бариера е много голяма", посочи председателят на БАЗ.

По думите на Алибегов дефицитът на кадри в сектора е много голям, като това е била основна причина цели хотели по Черноморието да не отворят това лято, а други да работят на половин капацитет.

Водещи новини

Още новини