В комуникация сме с "Газпром" и се опитваме да доведем разговорите до позитивно приключване на преговорите и възобновяване на доставките при изгодни за нас условия. Не мога да споделям детайли, клаузите на договора са конфиденциални. Това заяви в интервю за БНТ служебният министър на енергетиката Росен Христов.
На въпрос дали служебният кабинет планира да открие сметка в рубли, за да плаща за газови доставки от Русия той отговори: "Работим по схемата, по която плащат всички други държави. За сметка в рубли, открита в "Газпром" - не мога да коментирам детайли, сметки и формули", посочи министърът.
Христов обясни, че преговорите с "Газпром" са многокомпонентни, което ги прави сложни. "Не са просто за доставки на газ, но и условия за плащане в рамките на европейските ограничения. Говорим за цена, срокове, защита на интересите на "Булгаргаз" и техните права по договора при евентуален арбитраж. Има поне десет еднакво важни елемента, които трябва да сглобим", посочи той.
Росен Христов подчерта, че "Газпром" е една от многото опции. Сред компаниите, с които страната ни преговаря, са "Шел" и "Шиниър". "Планираме да организираме няколко търга така, че компании, които имат някакви ресурси, да се включат", добави министърът, като припомни, че се водят разговори и за увеличение на количествата газ от Азербайджан.
"Топлофикация-София"
Енергийният министър обясни, че се разработва стратегия как юридически може да се случи евентуално прехвърляне на "Топлофикация-София" към държавата. Той не успя да каже дали цената на парното в столицата ще се увеличи. "Това зависи от доставките на газ. "Топлофикация-София" консумира около 30% от общата консумация в страната и е най-големият консуматор", добави той.
Христов увери, че се работи интензивно по решение на въпроса със задлъжнялостта на топлинното дружество. Той добави, че се работи съвместно със Столична община, за да се изкара "Топлофикация" от дълговата спирала. "Работи се за оптимално управление и инвестиции, за да стане добросъвестен платец. Целите на държавата и Столична община изцяло съвпадат. Те са осигуряване на отоплението на софиянци на оптимална цена. Намерихме обща платформа и работим върху цялостно решение, което да реши проблемите за дълъг период от време. Преминаването на "Топлофикация" към държавата посредством придобиване за сметка на натрупаните задължения за определен период изчиства задълженията ѝ, правейки я поне счетоводно да изглежда добре", поясни енергийният министър.