Тенденцията на борсите е към понижаване на цените. Това коментира за "Твоят ден" Васил Симов, изпълнителен директор на Софийската стокова борса.
По думите му цените на основните стоки бутат инфлацията напред, но по-големият проблем са цените на газа и тока.
Той направи анализ на цените на стоковите борси на суровините. "Петролът започна от 2-3 месеца да върви надолу. Далеч сме от 130 долара за барел през март. Търсене има, но и производството не е малко. Котировките са 97-98 за барел в момента. Цената на горивата би трябвало да спадат, ако влияе само петролът. Цените на бензина и дизела в момента са 45-47% по-високи от миналата година по това време. Около 2700-2800 е цената за 1000 литра.
Относно цената на хлебната пшеница той отбеляза, че в края на февруари и началото на март е имало пик от над 500 долара на тон, невиждани до онзи момент. "В момента е около 330 долара на тон. Има ръст в сравнение с миналата година. Цената по световните борси обаче върви надолу", разкри Симов.
Пазарните цени на царевицата са с подобна тенденция като пшеницата. "Нормалната цена за тон е около 270 долара на тон, но има и пикове от около 420 долара. В момента има успокояване, а сега цените са около 300 долара на тон. 10-15% е ръстът в сравнение с август на 2021 г.", каза той.
Цените на слънчогледовото олио бележи чувствителен спад. "Рязкото покачване вследствие на войната доведоха до пикови стойности от 2350 долара на тон, но тенденцията е към спад. 1500 долара на тон, колкото и миналата година, са цените в момента. Производство на слънчоглед има, пазарът се успокои", категоричен е Симов.