Може ли да се говори за икономическа криза щом показателите на индустрията и производството са добри? Достатъчно пари ли се отделят в т. нар. антикризисен пакет? Докога ще растат цените и как се намесва приемането на еврото на този фон? Коментарът на Ваня Григорова – икономически съветник към КТ „Подкрепа“ и финансовият анализатор от СИПП Кузман Илиев.
"Голямата заплаха в новата човешка история е да станем свидетели на голяма продоволствена и хранителна криза. Голяма част от житото, слънчогледа и ечемика не достига до точки по света. Подиграваха се на възрасните хора, че се презапасяват с олио, но то например е в част от много храни на пазара", каза експертът от СИПП.
"Стана ясно, че приложенията не се ядат, трябват доставки на ключови храни", допълни Ваня Григорова.
"Производителите на хляб бяха силно ударени, но 0% ДДС няма да намали цената в магазините. Ставката ги предпазва от фалит", заяви финансовият анализатор.
"Хлебопроизводителите и сами заявяват, че 50% е надценката в магазина", разкри Григорова.
"Вместо да запълваме дупките, ние теглим едни големи дългове. Проблемът не е когато намалим данъците, а когато вкараме пари отвън. Трябваше да се орежат и на непродуктивни разходи", коментира Илиев. Тенденцията за дълга е опасна.
Нямаме мерки, които да генерират повече доходи в системата, смята икономическият съветник към КТ „Подкрепа“.
Има въпросителни дали изобщо ще покрием стандартите за еврото. В периферията, както е България, нещата стоят различно, завърши Кузман Илиев.