Експерти: Висока инфлация се спира само с положителни лихви и с рецесия

Novini.bg
share

В зала "Изток" в Народното събрание започна кръгла маса на тема: Приемане на еврото в България -  ползи, предизвикателства и рискове.

Инфлацията се завърна в България, бяхме я позабравили, но тя се завърна. На кръглата маса сме се събрали професионалисти, заяви председателят на Бюджетната комисия в НС Любомир Каримански, предаде репортер на novini.bg. По думите му това е първата по рода си кръгла маса, която се организира от 47-то НС. Комисията ще произведе доклад, в който ще бъдат ясно разписани всички позиции и така правителството ще може да се възползва от него.

Каримански заяви, че процесите у нас са се изострили заради инфлацията. "Тя не е само привнесена, има и елемент, който е генериран вътре в страната. ЕК очаква инфлацията у нас да достигне до 12%, което е двойно по-високо от тази, която се прогнозира в ЕС и в Еврозоната по-специално", каза още той.

"България среща и вътрешни предизвикателства като ниската енергийна ефективност, проблеми с доставките на газ, както и скачащите цени поради проблемите с горивата", заяви той.

Той обърна внимание, че движещ фактор за инфлацията е газа, твърдите горива и топлоенергията.

"Трябва да овладеем шокът на икономиката ни, иначе той може да се окаже критичен за приемането на страната ни в Еврозоната", категоричен бе още Любомир Кримански.

Наесен лихвите тръгват нагоре

Според Калин Христов, подуправител на БНБ, инфлацията е трудна за управление и за подтискане. "Ковид не е причината за това, което се случва в момента. Ние преди 5 години смятахме, че света няма да има инфлационен проблем. Ние имаме проблеми на търсенето и на предлагането, както и глобален инфлационен цикъл. Липсва кураж да се прави фискална консулидация. В България ние привнасяме тази инфлация, това което я усилва е силното свиване на работния цикъл. Инфлацията става широкообхватна, а това води до огромен риск от навлизане в инфлационна спирала", смята още Христов и  добави, че предвид това, че сме отворени интегрирани търговски  - то няма как да имаме ниска инфлация, когато другите имат висока. На национално ниво трябва да се отстранява структурно инфлацията. До 30 година работната сила у нас ще се свие с 10%, допълни подуправителят на БНБ.

Висока инфлация се спира само с положителни лихви и с рецесия. Трябва да се помага само на най-уязвимите. Механичното даване създава голям риск от спираловидна инфлация, обясни Калин Христов от БНБ.

Трябва да изследваме защо инфлацията е по-висока от тази в останалите страни от ЕС. Инфлацията не е причина за нищо, тя е следствие от грешни политики и трябва да са се въздържаме да я стимулираме. Хвърлянето на едни пари върху целия пазар може да я засили, а не да я намали, смята Владислав Горанов ,бивш финансов министър от ГЕРБ. По думите му е възможно с държани мерки да се намали инфлацията у нас.

 

Водещи новини

Още новини