Най-фрапиращата цифра за подкрепата на българския бизнес и за хората са четирите милиарда лева, които правителството е дало за намаляване на ефекта от високите цени на природния газ и на електроенергията. Това обясни министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер, който присъства на заседание на икономическата комисия в парламента.
,,В подкрепа на бизнеса продължихме до юли и мярката 60/40. Българката банка за развитие (ББР) стартира три програми с бюджет от 100 милиона лева, за малкия бизнес има други грантови схеми за подкрепа на фирмите'', посочи Лорер.
Над 136 млн. лв. ще бъдат отпуснати по линия на процедура за енергийна ефективност на предприятията, чрез инструмента React-EU. Тази мярка ще позволи на българските компании да подобрят енергийната си ефективност и да намалят сметките си за ток, което е много важно в настоящата ситуация. От 25 000 лв. до 150 000 лв. безвъзмездна помощ могат да получат микро, малките и средни предприятия от сектора на преработващата промишленост за намаляване на разходите си за електроенергия, природен газ, течни горива или за други енергоносители. Средствата са по нова мярка, която ще се изпълнява по Оперативната програма "Иновации и конкурентоспособност"(ОПИК) към Министерството на иновациите и растежа.
Лорер добави, че още 41 млн. лв. ще бъдат изплатени и по процедурата за COVID помощи на фирмите за т.нар. големи малки компании. Министърът изтъкна, че се работи и по първата програма за подкрепа на предприятията в рамките на Плана за възстановяване и устойчивост.
До края на юни или началото на юли се очаква да стартира и първата грантова процедура по нея за "Технологична модернизация на предприятията" с безвъзмездно финансиране за близо 260 млн. лева, заяви Лорер.