Експерти с коментар за бюджет 2022 и дали ще има пенсионери под линията на бедност

NOVINI.BG
share

Не бих казала, че бюджетът е революционен. Могат да се забележат някои стъпки за това как да се подобри състоянието на някои групи, има и влошаване на част от уязвимите групи Взимаме от едни уязвими групи, за да дадем на други уязвими групи. Това не е добра социална политика. Твърде амбициозна е заявката никой да не остане под линията на бедност. Toва заяви в ефира на Нова телевизия икономическият съветник от КТ “Подкрепа: Ваня Григорова.

“Например, политиката за социалното включване е редуцирана с 300 млн. спрямо предходната година  и се забелязва, че тези пари са отишли в политиката за хората с увреждания. Това означава, че взимаме пари от едни уязвими групи, за да отидат при други”. обясни Григорова.

Според главен икономист на Института за пазарна икономика Лъчезар Богданов проблемът е дефицитът, който отново е над 3%.

“Икономическите показателите сочат, че ефектът от пандемията на макро ниво е преодолян и очакваме бърз растеж, защо тогава не се получава свиване на дефицита”, попита Богданов.

“Интересният въпрос е какво ще стане, когато дойде юни-юли. Някои от коалиционните партньори казаха, че тогава ще предложат промени, припомни още той.

Спрямо минималната работна заплата у нас, която е увеличена на 710 лв, експертите имат разногласия.

Икономист: Бюджет 2022 очевидно е временен

“Трябва нещо да отключи един период на бърз икономически растеж. Ние от Института за пазарна икономика предложихме да насърчим инвестициите, увеличението на доходите , данъчен стимул за инвестициите на печалбите, по-ниски осигуровки, на 5млрд по-висок доход в българските домакинства и награда за тези работодатели, които вдигнат доходите. Това е нещо, което може да отключи този бърз растеж”, поясни Богданов.

Икономистът от КТ “Подкрепа” обаче контрира идеята за намаляване на осигурителните вноски.

“В момента нямаме средства, за да плащаме това, което плащаме. Половината от парите за пенсии идват от държавния  бюджет, а не от осигурителни вноски. Ако се приеме това, което предлага Институтът за пазарна икономика, това означава да намалим наполовина пенсиите, защото няма да има средства за тях”, заяви Ваня Григорова.

Водещи новини

Още новини