„Автомагистрали“ ЕАД използва услугите на лицензирани охранителни фирми, които стриктно изпълняват задълженията си, посочват от дружеството в позиция във връзка с медийна публикация, от която става ясно, че са платени над 5,6 млн. лева без ДДС за охрана на пътни съоръжения.
Според проверяващите от Сметната палата това се е случило без спазване на правилата за избор на подизпълнител и без дружеството да уведоми АПИ, че избира подизпълнители. Богдан Милчев от Института за пътна безопасност изрази съмнение, че съоръженията въобще са били пазени от гардове.
В позицията се уточнява, че охранителите предоставят „както денонощна физическа охрана на всички автомагистрални бази за поддръжка, опорни пунктове, тунели, така и на директни трасета от поверените им участъци“.
„Многократно са оказвали съдействие, при обезопасяване на пътни участъци при извършване на ремонтни дейности, при настъпили ПТП. Поява на домашни животни, пресичане и предотвратяване на кражби или увреждане на пътни знаци, мантинели, шахти, предпазни мрежи и огради, кабели от тунелите с цел опазване живота и здравето на пътуващите по охраняваните от дружеството пътни участъци“, се посочва още в позицията до БТВ.
От нея става ясно още, че „Агенция „Пътна инфраструктура“, безспорно, винаги е била наясно с факта, че „Автомагистрали“ ЕАД не притежава лиценз за извършване на охранителна дейност, както и с факта кои фирми извършват тази дейност на съответните участъци“ и не е имало санкции от страна на АПИ по линия на охраната.
В друга позиция „Автомагистрали“ коментират заключенията на Сметната палата, че сериозни средства са отивали във външни фирми авансово без към момента да има резултати от това.
„Изплатените в аванс суми по договори с контрагенти са представени необходимите застраховки и банкови гаранции, с които се гарантира възстановяването на направените авансови плащания при неизпълнение“, пишат от дружеството и допълват, че плащанията са били направени с цел гарантиране на доставките и постигане на по-добри финансови условия.