Експерт втрещи: Никой не знае къде е, нито какво пише в документа за изграждането на "Турски поток"

БТВ
share

Дали дружествата са оздравени е отделна тема. Тук става дума за две различни неща – едно са дълговете, защото основният фактор, който отчете бившият енергиен министър Петкова е това, че те са на печалба. Трябва да бъде отчетен целия период, а не три месеца. Данните за три месеца не са представителни за НЕК. Как да си обясним какво ще се случи с огромния кредит на НЕК към БЕХ, взет през 2016 г. и не обслужва дори лихвите си, които са в размер на 207 милиона лева. Това заяви в студиото на "Лице в лице" по bTV енергийният експерт и бивш депутат от "Има такъв народ" Иван Хиновски.

,,БЕХ отчита печалба за първото тримесецие, а в същото време вижте двата огромни облигациони заема на БЕХ. Говорим за над милиард евро задължения на БЕХ... Е, тогава за каква печалба за три месеца говорим'', попита реторично експертът.

Андрей Живков: Има тежки финансови проблеми в сектор "Енергетика"

По думите му докато не решим какво ще правим с въглищните мощности, ТЕЦ Марица-Изток 2 не трябва да се пипа, тъй като е изключително важна централа за България.

95 процента от енергията му се изкупува и пласира на регулирания пазар. Енергията му, ако беше евтина, щеше да я продават на борсата. Така че това е важна централа. Разбира се, тежкото икономическо състояние на ТЕЦ Марица-Изток 2 е основната причина за влизането й във фалит и затова трябва да се помисли дали мощностите й да не бъдат конвертирани, коментира Хиновски.

Александър Вучич даде старт на "Балкански поток" в Сърбия

Относно проекта за изграждането на "Турски поток" енергийният експерт разкри, че в Министерството на енергетиката не е бил открит никакъв документ, че такъв проект съществува.

Докато бях депутат в 45-ото Народно събрание поисках от министър Петкова да ми предостави документите за "Турски поток", но тя отказа, заявявайки ми, че в тях нямало нищо. А това е изключително важен документ, обясни той и допълни, че унгарците му споделили, че този проект е бил изключително рискован, тъй като въпросният документ е бил прегледан, обсъден и отхвърлен от унгарската държава.

,,Целият този проект е едно престъпно пренебрежение, което рано или късно ще се разбере'', заяви Иван Хиновски.

Накрая той посочи, че тези 2,8 млрд. лева, които България е инвестирала за строителството на "Турски поток", на практика са били прахосани в чужбина, при положение че у нас има достатъчно опитни фирми, които също са могли да участват в изграждането му, тъй като страната ни разполага с необходимия технически капацитет да реализира подобно строителство.

Водещи новини

Още новини