Всяка година обявяваме нашите приоритети в декларация. Един от най-основните ни приоритети винаги е бил запазване на данъчната система и плоския данък. Тази година решихме да не включваме този приоритет в нашата декларация, защото мислихме, че данъчната система вече е даденост и виждате какво се случва.
Това заяви в предаването "Плюс минус" по Нова телевизия изпълнителният директор на КРИБ Евгений Иванов, който коментира вчерашния призив на президента Румен Радев за промяна в данъчната система и въвеждането на прогресивен данък. "От много години се говори за премахването на плоския данък. Това го правят от опозицията, основно БСП, неуспели техни вицепремиери, които фалираха банки и направиха така, че един долар да е 3000 лева. В това говорене нямаше страшно досега.
Страшното стана вчера, когато държавният глава се намеси и защити своята партия. Ние знаем как се прави икономика и ни е трудно да приемаме съвети от хора, които не знаят колко струва хляба, защото цял живот са били на столова храна. Ние помним периода преди 2008 година, когато всички богати не плащаха никакви данъци и всичко минаваше през офшорки. В случая аз говоря от името на КРИБ, защото тогава водих разговори и успях да убедя управляващите в лицето на Сергей Станишев и Йордан Цонев, че плоският данък от 10% е най-доброто за България. Това стана факт и сега ме е страх, че с това говорене за смяна на данъчната система нещата пак ще отидат на зле", заяви Иванов.
"Пак ще повторя, че икономиката се прави от практици и икономисти. Пълни лъжи са твърденията, че само ние в ЕС сме с плосък данък. До този момент никой, който се обявява против сегашното състояние, не се е сетил, че България се намира в състояние на валутен борд. България не може да печата пари и да се възползва редица механизми. Аз не съм против валутния борд, той закрепи системата, а хоризонтът се вижда и е чист. България, дори по време на финансовата криза от 2008-2009 година, е била по-добре от богатите държави, в които има прогресивен данък", категоричен бе изпълнителният директор на КРИБ.