Румен Петков: Газовата сигурност на България е под въпрос след 1 януари 2020 година

ПП АБВ
share

Газовата сигурност на България е под въпрос и заплахата на 1 януари да сме без газ е огромна. Това заяви председателят на ПП АБВ Румен Петков пред медиите. Той подчерта липсата на каквато и да е последователност на държавата ни по енергийните проекти изобщо и огромните загуби, които държавата ни понася в тази връзка.

„Българското правителство излъга партньорите на изток и запад, че „Турски поток“ ще бъде въведен в експлоатация на 31 декември тази година. Ние от АБВ предупредихме още през февруари, че начинът, по който действа правителството, гарантира, че „Турски поток“ няма да е готов и фактът е очевиден. Ние унижихме интереса на българската икономика като не изградихме „Южен поток“. Ние не изградихме „Турски поток“ през България и ако Русия и Украйна не се разберат, настояваме българите да знаят, че на 1 януари може да сме без газ. Тук вината е на премира Борисов, който с безгръбначие обслужи чужди интереси, поставяйки под въпрос газовата сигурност на България“.

Румен Петков: Ако сега спре проектът "Белене", ще е за последно

Що се отнася до работата по газовата връзка с Гърция, там сроковете също не се спазват и към днешна дата дейност на терен няма, посочи Петков.

„Бави се изграждането на интерконектора България-Гърция. Министър Теменужка Петкова обяви, че газопроводът ще бъде готов през октомври, в четвъртък в парламента обяви, че ще е готов до края на годината. Нашата прогноза е, че няма да бъде готов до март 2021 г. Този газопровод е икономически немотивиран. Заплахата на 1 януари да сме без газ е огромна. Това правителството доведе дотам нещата, че гарантирането на газоподаването за България да не зависи от българските институции“.

В контекста на относителните практики и срокове по енергийните проекти, Румен Петков коментира и дейностите по АЕЦ.

„Широко прокламираната диверсификация на доставка на ядрено гориво може да доведе до сериозни заплахи за сигурността на АЕЦ “Козлодуй“ и до рязко влошаване на околната среда в резултат на това, че ядреният отпадък досега Русия си го прибират обратно. За разлика от работата до момента на България с „Росатом“ , където Русия е прибирала ядрения си отпадък, а САЩ нямат такава практика.

Публична информация е и огромната разлика в цената и качеството на ядреното гориво - 670 000 долара за едно хапче – Русия, а на американското е 1 милион долара. Топлоотделянето на американското гориво е по-слабо от руското. Това е експертиза, която от ПП АБВ сме направили още преди две години“.

Борисов: Газовата връзка Гърция-България е от стратегическо значение

Румен Петков изрази безпокойство и във връзка със забавянето по проекта АЕЦ „Белене“.

„В ядрения сектор изразяваме остро безпокойство от това, че на 18 ноември изтече срокът, в който българското правителство трябваше да обяви оценката си за стратегическите инвеститори и да започне действия по преговорния процес и определяне на стратегически инвеститор и стартиране процедурата по изграждане на двата реактора в Белене“. Петков подчерта 10-годишното забавяне, след като Сергей Станишев спря проекта, след това правителства на ГЕРБ и на Орешарски го възпрепятстваха, от което България загуби стотици милиони. Сега когато имаме деклариран инвеститорски интерес от световни компании с авторитет, факт е, че половин месец след крайния срок няма никакво движение“.

Водещи новини

Още новини