Очакваме България да получи от порядъка на 9 млрд. лева за около 20 години от проекта "Балкански поток". Това каза в предаването "Още от деня" по БНТ председателят на енергийната комисия в парламента Валентин Николов.
Възвръщаемостта на проекта е предвидена от Комисията за енергийно и водно регулиране. Ако нямаше възвръщаемост, КЕВР нямаше да одобри проекта, добави той.
Когато Русия обяви спирането на "Южен поток" и даде началото на "Турски поток", започнахме да работим по газов хъб "Балкан". Част от идеята беше втората тръба да се захранва с газ от "Турски поток", посочи Николов.
По думите му Европейският съюз няма правови механизми за спирането на строежа на "Балкански поток". Всичко е направено по европейските правила. Тази инфраструктура е изцяло българска, заяви председателят на енергийната комисия.
Стойността на проекта е 1,1 млрд. евро, а срокът за реализация е 615 календарни дни. В рамките на първите 250 дни трябва да бъде изградена 308 км линейна структура.
Николов увери, че страната ни няма да загуби транзитните такси от над 1 млрд. долара за осигуреното трасе за транзитиране на руски газ към Турция.
Той каза, че е умерен оптимист за реализацията на проекта АЕЦ "Белене". Виждаме голям интерес от големи компании. Този интерес трябва да се материализира, заяви Валентин Николов.