Обмислят механизъм за защита на бедните при приемане на еврото

Pixabay
share

България разполага с по-малко от една година, за да изпълни предписанията на Европейската централна банка и Eвросъюза за влизане в чакалнята на еврозоната. Това на практика означава затягане на банковата система и подготовка на икономиката и на ценовите равнища. Около това мнение се обединиха експерти на конференция на тема членството ни във валутния механизъм, считан за последна стъпка преди приемане на еврото.

,,Не самият растеж на цените, а усещането за растежа на цените, това, което го имаше в първите страни членки. Обикновено това усещане го има, тъй като по-бедните хора купуват много често евтини стоки, но те са стоките, в които закръгляващият ефект от въвеждане на еврото е най-голям'', сподели пред камерата на БНТ Калин Христов, подуправител на БНБ.

Калин Христов препоръча задължително създаване на контролен механизъм, който да гарантира, че най-уязвимите от социална гледна точка хора няма да бъдат най-засегнати. България продължава да изостава от останалите страни членки по отношение на доходите.

,,Данните излязоха преди две седмици за 2017 година, според тях сме средно 50% от ценовото равнище в Европа и 50% от дохода на глава на населението'', добави Христов.

 

Водещи новини

Още новини