"Не е вярно, че въвеждането със закон на частен или физически фалит решава много проблеми, при които хора задлъжняват към банки и институции, защото са теглили кредити, които не могат да погасяват". Това мнение изрази бившият депутат Димитър Байрактаров в сутрешния блок на Bulgaria ON AIR.
"Почти във всички страни има такива законопроекти, които са на практика неработещи", подчерта той.
Преди дни омбудсманът Мая Манолова обяви, че над 81% от българските граждани искат приемането на специално законодателство, което да уреди несъстоятелността на физическите лица. Тя дори подчерта, че България е единствената държава в Европейския съюз, която няма законодателна уредба за личния фалит. Подобно нещо обаче със сигурност няма да помогне на длъжниците, е мнението на Димитър Байрактаров.
"Хората погрешно си мислят, че ще им се спасят доходите, че ще им остане жилището, апартаментът - не. Всичко ви се прибира. Как тогава му помагате на този човек, тоест обслужвате с този закон единствено и само кредитора", категорично заяви Байрактаров.
Според бившия народен представител решението на подобни случаи е във въвеждането на наказателна отговорност за банкер, който е отпуснал заем, който не може да бъде обезпечен.
Байрактаров: Не е вярно, че въвеждането със закон на частен или физически фалит решава много проблем
- 30.03.2018 | 09:26
- 1362