Северозападна България отново е с най-ниския регионален брутен вътрешен продукт на човек от населението в целия Европейски съюз, съобщава "24 часа". В сравнение с най-високия - в Централен Лондон, той е 54,5 пъти по-малък, показват данни на европейската статистическа служба Евростат. Или 3900 евро на глава срещу 212 800 евро за англичаните.
Разликата обаче пада значително, ако регионалният БВП се мери по т.нар. СПС - стандарт на покупателната способност, който отчита цените в отделните страни. Така българският северозападен район е с БВП на човек 8400 ППС, а Лондон - 167 500 ППС. Или вече се оказва, че е “само” 20 пъти по-беден.
Всъщност класацията на регионите, която прави Евростат, е именно на БВП от 2015 г., измерен чрез ППС. Така най-бедният Северозападен район у нас е с ниво от 29% от средното за ЕС.
Традиционно той е водач в тази негативна подредба, но преди 2 г. изненадващо беше “изпреварен” от френския район Майот (част от Коморските острови в близост до о. Мадагаскар). Това се получи, защото тази далечна територия на Франция в Индийския океан с население от около 135 хил. души беше включена в статистиката на Евростат. Сега обаче тя вече не е най-бедната, защото там БВП на човек по ППС е 31% от средния за ЕС или с 2 на сто повече от Северозападна България.
Ако обаче се сравняваме с този френски регион, ще излезе, че Югозападна България, в която влиза София, е 2,5 пъти по-богата. Причината е, че в нея БВП на човек е 76% от средния за ЕС. Разбира се, това не се отнася за останалата част от България.
Общо 5 от 6-те наши района влизат в класацията на най-бедните 19. Най-зле след Северозападна България и Майот са Южният ни централен район и северният централен район - с по 33% БВП от средния за ЕС. Веднага след тях е Румънският североизток с 34 на сто.
Югоизточният и Североизточният район в България имат БВП на глава от населението, измерен по показател ППС, в размер на 39% от средния за общността.
От тези 19 региона в ЕС, в които БВП е под половината от средния за ЕС, пет са в България, по четири - в Полша и Унгария, три - в Румъния, два - в Гърция, и един във Франция.
По покупателна способност на първо място в Европа е Централната западна част на Лондон - 580% от средното за ЕС. Следват Люксембург с 266%, Хамбург в Германия - 206%, Брюксел -205%, и Братислава - 188%. В класацията на богатите прави впечатление, че повечето са столични райони.
От Евростат обаче коментират, че в някои региони БВП на глава от населението може да бъде значително повлиян от потоците хора, които живеят в предградията и околностите на градовете и които се придвижват до работните си места.
Нетният приток от пътуващите в тези региони повишава покупателната способност до нива, които не биха били постигнати само на база жител на населеното място.
Данните за регионалния брутен вътрешен продукт на глава от населението в ЕС показват общата икономическа активност в даден регион. Те може да се използват, за да се сравни степента на икономическо развитие на регионите, и не измерват разполагаемите доходи на домакинствата, уточняват от европейската статистическа служба. По критериите на Евростат територията на Европейския съюз е поделена на 276 района.
Вижте колко е по-бедна Северозападна България от Лондон
- 04.04.2017 | 06:17
- 10316