Според КНСБ и КТ "Подкрепа" подходът на работодателите към социалния диалог е реакционен и провокира напрежение. Това се казва в съвместна позиция на КНСБ и КТ "Подкрепа" по повод някои действия и документи на Асоциация на организациите на работодателите в България, съобщиха от пресцентровете на синдикатите.
Синдикалните организации изразяват тревога от състоянието и развитието на социалния диалог на национално равнище и възможните негативи за диалога и колективното договаряне на равнища сектор и предприятие.
Според КНСБ и КТ "Подкрепа" в посланията на националните ръководства на работодателите се усеща липса на перспектива за изход от задънената улица, в която те са поставили Националния съвет за тристранно сътрудничество.
Синдикалните организации свързват признаците на застой и непродуктивност с позициите на национално равнище, които заемат работодателите по въпросите на минималните осигурителни доходи, минималната работна заплата и нейното по-нататъшно повишаване, доходите от труд като цяло.
Според КНСБ и КТ "Подкрепа" непродуктивност се открива още в нежеланието да се дискутират причините за липса на квалифицирани кадри, както и в неприкритите неаргументирани призиви да бъде преустановено колективното трудово договаряне на равнища предприятие и бранш.
Синдикалните организации смятат, че от от името и сайта на Асоциация на организациите на работодателите в България (АОРБ) се прогласяват антисоциални инструкции по въпроси на колективното трудово договаряне, някои от които са и откровено антисиндикални.
КНСБ и КТ "Подкрепа" очакват ясна и недвусмислена реакция на служебното правителство за ритмичен и резултатен национален тристранен социален диалог. Поводът и мястото това да се случи е възобновяване на работата на Националния съвет за тристранно сътрудничество, се допълва в становището.
"Очакваме възстановяването на нормалните отношения между работодателските и синдикалните организации на национално равнище да ангажира и Президента на България. Надяваме се в своите предизборни програми политическите сили да отделят внимание и място и на този въпрос", се отбелязва още в становището.