15-20% от строителните компании работят в сивия сектор, сочат данните на Камарата на строителите в България.
Това не са водещи фирми, а предимно случайни играчи, попаднали в този бизнес при големия подем на бранша, обясниха от структурата. Такива фирми се заличават от регистъра, заяви изпълнителният директор на камарата Иван Бойков, цитиран от в. „Стандарт".
Въпреки твърденията на стопанската камара, че близо 40% от сектора е сив, на това противоречи анализ на бранша, направен на базата на статистиката на НАП, НСИ, МВР и прокуратура, с които Строителната камара си партнира. За да се сведат черните овце в бранша до минимум, от камарата са категорични, че няма да прощават творчества в тръжните проекти.
Фантазията на възложителите е причина близо 25% от средствата, дошли от Брюксел, за кметовете да са с финансови корекции, категорични са от Строителната камара. За да се тушира този проблем в бъдеще, браншовата структура ще почерпи от германския опит. На базата на подробно разписания правилник за строителство в Германия, който е с обем над 2000 страници, камарата ще изготви български вариант на документа, съобразен с родната реалност. Вече са изчистени и отношенията на бранша с енергийното дружество ЧЕЗ относно узаконяването на трафопостовете, построени от предприемачите за нуждите на новоиздигнатите през последните години жилищни сгради и цели квартали. 40 млн. лв. от общо 160 млн. лв., които дружеството дължеше на бранша, вече са изплатени на строителни компании.