Идеята - по рафтовете в големите вериги да има точно съотношение на чуждата и българска стока, за да се защитят нашите производители. Предлага се да се въведе изискване 70% от млечните продукти да са произведени в България. Това да важи и за 50% от плодовете и зеленчуците през лятото и една трета - през зимата.
При месото и колбасите - предложените изисквания са за 25% произведени в България продукти. При пилешкото - 5 от 10 предлагани пилета трябва да са отгледани у нас. Сериозни изисквания се готвят и за щандовете за вино и алкохол - където идеята е 75% от бутилките по рафтовете, да бъдат произведени у нас.
Промените обаче ще засягат само търговските обекти с годишен оборот над 2 милиона лева. „Тези промени няма как да важат само за една група магазини. Това трябва да се случи за всички, защото иначе няма да мине в Конституционния съд и дори и в парламента”, коментира в студиото на „Здравей, България” по Нова телевизия икономистът Владимир Каролев.
„Не можеш да накараш потребителите да купят нещо, което не искат. Това е невъзможно”, убеден е той.
„Има огромен дефицит на грижа за българския производител. Българинът трябва да осъзнае, че от един лев, който се дава за българска стока, 30 стотинки се връщат в страната. Това става по много механизми, но се случва” , коментира социологът и заместник-председател на съюз „Произведено в България” Андрей Райчев.
Трябва ли да има квоти за родни и вносни храни по рафтовете в магазините?
- 21.10.2016 | 08:38
- 1424