Икономиката ни се отлепя от дъното

Getty Images/Guliver
share

За първи път, след 5 години стагнация, българската икономика се отделя от дъното. Това показва Годишникът на световната конкурентоспособност на Института за развитие на управлението в Швейцария.

Въпреки покачването с 5 позиции през тази година, страната ни заема 50-о място от 61 икономики. Така тя остава една от най-неконкурентните, като с по-ниски показатели в Европа са само Гърция, Хърватия и Украйна.

Анализът на Центъра за изследване на демокрацията, който е официален партньор на Института за развитие на управлението, показва, че отрицателно влияние върху конкурентоспособността на българската икономика продължават да оказват натрупаните лоши кредити и фалита на КТБ, съобщава БНР.

Нивата на безработицата също остават високи, въпреки понижението, което се наблюдава през последните две години. Това, съчетано с ниското заплащане, продължава да създава предпоставки за изтичане на квалифицирани кадри и увеличение на дела на скритата икономика.

Според бизнеса, основните предимства на българската икономика продължават да бъдат благоприятният данъчен климат, квалифицираната работна ръка и ценовата конкурентоспособност. От Центъра за изследване на демокрацията посочват, че, за да се подобри ситуацията, е необходимо на първо място да се намерят дългосрочни решения, свързани със здравеопазването, демографската криза и образованието, трябва също да се укрепи и съдебната система, да се разнообразят доставките на газ, да се справим с енергийната бедност и да се премахнат предпоставките за енергийните монополи.

Най-бърз напредък отчитат икономиките на Латвия, Словакия и Словения, като по-добри постижения от тях имат само Ирландия и Холандия. Анализът поставя на първо място Хонконг, следван от Швейцария и САЩ. Унгария и България, които заемат съответно 46-о и 50-о място, също са подобрили позициите си спрямо миналата година.

Водещи новини

Още новини