Правителство, синдикати и работодатели участва в Национална конференция "Достоен труд за доставчиците и подизпълнителите на мултинационалните компании". Събитието е организирано от Конфедерацията на независимите синдикати в България. Пламен Димитров обясни, че в България има множество малки и средни предприятия, част от тях са доставчици, подпизпълнители и дистрибутори, също така не малка част от тях има проблеми с конкурентоспособността им, финансовото управление, управлението на персонала, опазване на околната среда и взаимоотношенията с държавата, предаде репортер на novini.bg.
По думите му при друга част от тези компании - има проблеми при спазване на трудовото и осигурителното законодателство. Основните цели са да се подобрят условията на труд, да се повиши качествата на работните места в малките и средните предприятия, да се подобри информираността и знанията, мениджмънта и квалификацията на наемните работници. Във форума взеха участие председателят на КРИБ Кирил Домусчиев, финансовият министър Владислав Горанов, министърът на труда и социалната политика Зорница Русенова, представители на БСК и експерти.
Председателят на КРИБ Кирил Домусчиев заяви, че те подкрепят подобен вид проект и че те винаги застават зад проекти, които целят осветляване на бизнеса. Подкрепят всички компании, които са конкурентно способни, плащат осигуровки и данъци и са коректни работодатели. Този проект е продължение на инициативата на работодателите „Бизнесът на светло“. Всички тези инициативи целят да се преборим с икономиката в сиво и да покажем, че тя не расте на тъмно, каза още той.
Русинова подчерта, че малкият и средният бизнес е приоритет за социалното министерство. Те работят в насока за подобряване на условията на труда на всеки един работник. Две са основните предизвикателства, които очерта тя, пред малкия и среден бизнес. А именно - за нелоялните практики и за условията на труд. „Важен е социалният диалог“, категорична е Русинова.
Министърът на финансите обясни, че правителството приветства бизнес лоялността към държавата. Според Горанов най-добрата регулация е саморегулацията. Той заяви готовност, че в момент, в който проектът започне реално да дава резултати, когато се идентифицира реалните нужди на малките фирми, които се явяват свързани с големите членове на БСК и КРИБ, държавата ще помогне. По думите му тази помощ ще е по линия на достъпа на инструменти и гъвкави форми на инвестиране. „Предприятията трябва да достигнат стандартите, които се прилагат в по-големите компании“, заяви финансист №1 у нас. Той е категоричен, че навлизането на мултинационалните компании е по-скоро положително като тенденция в бизнес средата у нас, тъй като те пренасят утвърдени в цяла Европа стандарти за правене на бизнес. „За съжаление имаме и лоши примери, но те са много по-малко“, заяви още Горанов.