Използването на технологията на Слънчевата топлофикация може да намали значително нивата на вредните емисии и да доведе до устойчивото развитие на икономиката на страната.
Това сочи изследване на Института за нулево енергийни сгради /ИНЕС/ и сдружение КРЕАКТА, което беше представено от арх. Милан Рашевски от ИНЕС на конференция по проект "Слънчева топлофикация - иновативно решение за устойчиво енергийно развитие, модел за приложение в България".
Слънчевата топлофикация представлява централно отопление и топла вода от слънчева енергия. Това става чрез система, в която водата се загрява от слънчеви колектори и се разпространява чрез топлофикационни тръбни мрежи. Рашевски посочи, че три четвърти от топлината се събира през лятото, съхранява се и се използва и през зимата.
Докладът сочи, че използването на този тип топлофикация може да доведе до осезаемо подобряване на качеството на въздуха, намаляване на респираторните заболявания и увеличаване на продължителността на живота. Изграждането на Слънчева топлофикация дава възможност за енергийна независимост на местните общности, генериране на приходи и укрепване на местната икономика, коментира Рашевски, цитиран от БТА.
Той посочи, че изплащането на инвестиция в технологията на Слънчева топлофикация би отнело между девет и единадесет години, минималната цена за квадратен метър е 1000 лв. Такъв тип отопление е силно разпространен в Дания. Там например соларно поле с площ 180 000 квадратни метра захранва 550 домакинства.