Устойчивостта на ядрените съоръжения на АЕЦ "Козлодуй" и на проекта за АЕЦ "Белене" на екстремни природни условия и на
продължителни производствени аварии показват резултатите от т. нар. стрес тестове.
Резултатите бяха представени днес на семинар в АЕЦ "Козлодуй", организиран от сдружението "Български атомен форум" (Булатом) и Атлантическия клуб - България. В семинара участваха дипломатически представители на 15 държави у нас. Окончателният доклад за резултатите от направените "стрес тестове" за АЕЦ "Козлодуй" е представен в Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) на 28 октомври т. г., посочи Пламен Василев, ръководител на управлението "Безопасност" в атомната централа. На "стрес тестове" са подложени спрените 3-ти и 4-ти блок, работещите 1000-мегаватови 5-ти и 6-ти блок и хранилищата за мокро и сухо съхранение на отработено ядрено гориво.
Заключението е, че АЕЦ "Козлодуй" има достатъчна устойчивост и запаси от безопасност към екстремни външни въздействия, посочи Василев. Разгледаните изходни евентуални събития - земетресения, наводнения, температурни амплитуди, бури, не компрометират безопасната работа и спиране на основните ядрени съоръжения, допълни той и уточни, че са създадени и адекватни организационни и технически средства за управление на евентуално възникнали тежки аварии.
Набелязани са и мерки за допълнително осигуряване на безопасността на ядрените съоръжения в АЕЦ "Козлодуй" като разработване на аварийна система за предупреждение при евентуално скъсване на хидровъзел "Железни врата" 1 и 2, доставка на още два дизел-генератора и монтирането на допълнителни водородни рекомбинатори в ядрената зона, каза Пламен Василев.
"Стрес тестовете" на проекта АЕЦ "Белене" са направени, въпреки че не са били задължителни, тъй като той все още не е лицензиран от регулаторния орган, посочи Йордан Георгиев, експерт от Националната електрическа компания (НЕК). Той уточни, че проверката е извършена, тъй като Европейската комисия е поискала тестове и на ядрени реактори от трето поколение, каквито са предвидени да бъдат в АЕЦ "Белене".
Резултатите от проверката на проекта за АЕЦ "Белене" с два 1000-мегаватови реактора сочат, че при всички възможни изходни събития - природни или аварийни, е осигурена адекватна защита, а също така съществуват достатъчно адекватни запаси от безопасност, посочи Георгиев. Няма необходимост от незабавни корекции на проекта по отношение на различните екстремни събития и способността на централата да се справи с тях, допълни той, като уточни, че проектът е в начална фаза.
Основните изисквания за устойчивост на екстремни събития са заложени в проекта още през 2005 г. Докладът за резултатите от "стрес тестовете" на проекта за АЕЦ "Белене" е предаден в АЯР на 30 октомври, каза Йордан Георгиев.