Реформа в МВР и разбиване на монопола на здравната каса предлага ИПИ с Алтернативен бюджет 2016 (обн

Novini.bg
share

Премахване на бюджетния дефицит за 2016 г., дълбока реформа в сектор "Правосъдие и вътрешен ред", разбиване на монопола на здравната каса и рационализация в бюджетите на силовите ведомства. Това предвижда алтернативният бюджет на Института за пазарна икономика /ИПИ/, който беше представен от Петър Ганев на пресконференция.

Данъците "дивидент" и върху лихвата на банковите депозити да бъдат премахнати, а данъкът върху едноличните търговци да бъде намален от 15 на 10 процента, предлагат от института. Според икономистите трябва да се ограничат данъчните преференции на земеделците и преференциалния ДДС за туризма и трябва да се прехвърлят 20 процента от приходите от подоходния данък към общините.

Ганев заяви, че текущите харчове могат да се свият като се оптимизират разходите с 10 процента от планираните и се ограничат субсидиите от бюджета, включително националните доплащания за земеделско производство. По-активно управление на публичната собственост може да бъде постигнато чрез приватизирането на задлъжнели държавни предприятия като "Български пощи" и БДЖ.

Според изчисления на ИПИ общият ефект от тези промени е близо 1, 4 млрд. лв. като не се включват приходите от приватизацията.
Предлага се реформа в МВР, която да направи работата на полицията по-ефективна и ще намали натиска върху бюджета, както и пренасочване на два процента от здравноосигурителната вноска към частен здравен фонд, за да се разбие монопола на здравната каса. Според Ганев, трябва незабавно да отпадне административното увеличение на минималните осигурителни прагове и в последствие трябва изцяло да бъдат премахнати. Той добави, че в акцентите на Алтернативния бюджет е заложен и отказ от планирано покачване на осигурителните вноски за пенсия и постепенно увеличаване на личните спестявания, което ще създаде избор за данъкоплатците в осигурителната система.

Основният ръст на разходите в бюджетите за тази и следващата година е в актуализацията на държавния бюджет за 2015 година, които нарастват с 1,7 млрд. лева, като увеличението на разходите в бюджета за 2016 година е 300 млн. лева, каза Десислава Николова, главен икономист на Института за пазарна икономика /ИПИ/.

В Средносрочната фискална рамка за периода 2016 - 2018 година година няма ясни ангажименти за структурни реформи, подчерта тя.

Общият бюджетен дефицит за периода 2013 - 2015 година се очертава да е общо около 7,4 млрд. лева, докато за периода 2009 - 2012 година, който обхваща рецесията и възстановяването на икономиката, дефицитът е бил 5,3 млрд. лева. Сред основните проблеми на бюджета за следващата година са големите неефективни разходи в системите на здравеопазването, на сигурността и в съдебната власт, посочиха експертите от ИПИ.

Водещи новини

Още новини