Правителството подготвя план за необходимите стъпки, които страната трябва да предприеме за въвеждане на еврото. Това ще бъде решено на заседание на Министерски съвет.
Ще бъде създаден екип с експерти от различни институции, които ще работят за решаването на всички технически въпроси, свързани с присъединяването към еврозоната. В тази работна група основна роля ща имат хора от БНБ и Министерството на финансите.
Преди да кандидатстваме за еврото, трябва да се направи преглед на качеството на активите на банковата система, което се планира да стане до средата на 2016 г. След като банките преминат т. нар. стрес тест, идва ред на мерки за интеграция, които минават през присъединяване на единния надзорен механизъм и единния банков съюз. Ако след това България изпълнява техническите критерии от Маастрихт, страната ни може да бъде допусната до чакалнята на еврото, или т. нар. валутен механизъм ERM II.
Тези критерии са пет - бюджетен дефицит под 3%, държавен дълг под 60%, стабилен валутен курс, инфлация, която не надвишава с повече от 1,5% средната инфлация в трите страни от ЕС с най-ниско повишаване на цените, както и лихви по дългосрочните ДЦК, които не надвишават с повече от 2% средните лихви по облигациите на трите страни с най-ниски лихви. Според договора за функциониране на ЕС неминуемо ще влезем в еврозоната, но преди да сме готови, няма да бъдем допуснати.