Нови 100 хил. лева ще отпусне Министерството на финансите от собствения си бюджет за спрения преди четири години проект „Бургас-Александруполис“, твърди Труд.
Парите ще бъдат дадени под формата на увеличение на капитала на проектната компания, като Министерският съвет вече е одобрил харча на 8 април, показва справка в Търговския регистър. От финансовото министерство обясниха за „Труд“, че парите са необходими за издръжката на дружеството, което е 100% собственост на държавата. През миналата година компанията е дала близо 98 хил. лева за заплати на четирима души, които работят в нея. Само преди месец от министерството на финансите смениха тричленното й ръководство.
Изграждането на нефтопровода “Бургас - Александруполис” беше спряно с решение на първото правителство “Борисов” в края на 2011 г., а в началото на 2013 г. със закон беше денонсирано споразумението за тръбата между България, Русия и Гърция. Според отчета на родната компания тя не дължи нищо към другите акционери, но виси с 8,3 млн. лв. към свързани лица, без да пише кои са те. Само през 2013 г. компанията е навъртяла разходи за 712 хил. лв. и отчита, че е на минус 632 хил. лв.
От създаването си през 2007 г. натрупаната й загуба допреди година е била 5,185 млн. лв. В момента капиталът на петролопровода „Бургас - Александруполис“ е 15,2 млн. лева. Сумата е изцяло внесена от Министерството на финансите и е усвоена до момента. Чрез проектната компания у нас България участва в регистрираното в Холандия дружество „Транс Болкан Пайплайн“ заедно с Русия и Гърция.
До момента нито една от двете чужди държави не е обявила официално, че се отказва от проекта. Заради това София тепърва планира да заведе дело за доброволно разтрогване на дружеството, обяснява финансовото министерство.