Ангел Семерджиев: Топлофикациите са готови за зимата

share

Всички топлофикации са готови за зимния сезон от техническа гледна точка, заяви председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев.

Единственият проблем, който може да имат някои топлофикации, е при уреждането на взаимоотношенията с „Булгаргаз”, както с Топлофикация – Шумен.


За Топлофикация – София няма опасност. Въпреки тежката ситуация, в която се намира, тя подобрява финансовото си състояние, т.е. намалява загубите си. Възможно е следващата година благодарение на намаление на разходите си, да излезе на малка печалба. Надявам се това да стане, за да може да осъществява една по-агресивна инвестиционна програма, заяви Семерджиев. Във връзка с признаването на разходи за подмяна на абонатните станции и запитан – не е ли несправедливо някои абонатни станции в София да не изключват автоматично при затопляне на времето, Семерджиев посочи: „Поне към момента огромната част от абонатните станции са автоматизирани и пестят топлинна енергия. Има една много малка останала част, която върви по график за подмяна. Доколкото знам, „Топлофикация – София” го спазва. Неподменени са не повече от 4000-5000. Не може да се говори директно за изкривяване на сметките, може да се каже, че някои от абонатните станции са по-неефективни, но не изкривяват, тъй като може и механично да се прекъсне работата им.


Според председателят на ДКЕВР се очаква да има намаление на цените за зелена енергия. „Ние отчитаме субсидиите и се намаляват цените. При нормални условия те биха били по-високи. Ние правим корекции в капиталовите разходи със субсидиите по съответните програми. Това ще доведе до намаление на цените в дългосрочен план. Ефектът е за намаляване на добавката в преференциалната цена”, посочи Семерджиев.


Цените на фотоволтаичните панели продължават да падат, както ние прогнозирахме, не сме изненадани. Такава трябва да бъде тенденцията – ВЕИ непрекъснато трябва да се приближават към нормалните цени, особено заради по-добрите технологии. Това важи особено за фотоволтаиците. Всички съставки ги показваме. Имаме намерение да покажем още повече на българската общественост – как се формира цената на тока, т.е. вече ще има още по-детайлна разбивка, обясни председателят на ДКЕВР. По повод регулирания пазар за защитени потребители той отбеляза, че увеличението на цената на тока за крайния потребител не би трябвало да е повече от 7%. Най-страшният ефект е свързан със заплащането на квотите. Досега те бяха безплатни, но това би повлияло най-значително на цената на електроенергия. Трябва да се подпомагат новите технологии за ВЕИ. Ние сме в период, в който подпомагаме развитието на тези технологии – всички тези централи са доста скъпи и не биха се развивали, ако няма преференциална цена. Тази цена трябва да е умерена и да балансира интересите на потребителя, коментира Ангел Семерджиев.

Водещи новини

Още новини