Мисля, че НЕК може дори да бъде на печалба при сегашната цена на електроенергията за обществен доставчик, но трябва да има преразпределение на квотите изкупувана от НЕК енергия за регулиран пазар. Това коментира днес пред журналисти изпълнителният директор на НЕК Петър Илиев.
Илиев, както и директорите на ЕСО и ЕРП-тата ще бъдат изслушани от членовете на парламентарната комисия по енергетика по повод създалата се кризисна ситуация заради снеговалежа.
Трябва да се увеличат количествата енергия за регулирания пазар, произвеждани от собствени мощности на НЕК, да се увеличат също квотите от АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица Изток 2". От 5,7 млн. мегаватчаса, които АЕЦ "Козлодуй" продава на регулирания пазар на цена от 30 лв. на мегаватчас, само 1,7 млн. мегаватчаса отиват в НЕК, а останалите - в ЕРП-тата, посочи Илиев. Според него поне наполовина от енергията от АЕЦ за регулирания пазар трябва да преминава през НЕК.
Трябва да се намали дупката в НЕК, в момента доставчикът продължава да губи, каза Илиев. С промените в Закона за енергетиката вече законово е решено, че НЕК няма да е длъжна да изкупува произведената от ВЕИ и от заводските централи и топлофикациите енергия, която надвишава определените им годишни квоти, посочи Илиев. Той добави, че досега някои централи са произвеждали и до 75 процента повече енергия от определената им квота и тя е била изкупувана, предаде БТА.
Текущият дефицит на НЕК е над 1 млрд. лв., това са задължения към производителите, съобщи още изпълнителният директор на НЕК. Най-много са задълженията към двете американски централи. Изпълнителният директор на ЕСО Иван Йотов коментира пред медиите, че в момента таксата пренос е в размер на 1,36 лв. на мегават. Смятам, че тази такса не е причина за драстично увеличаване на цената на тока, по-скоро смятам, че трябва да има преразпределение в самите дружества по веригата и така да се осигури подновяване на електропреносната система, посочи Йотов.
Той уточни, че именно с тази такса пренос се осигуряват средства за инвестиции в мрежата на ЕСО. Йотов каза, че ЕСО е изготвил десетгодишен план за развитие и предстои той да бъде обсъден в КЕВР.