Близо седем пъти се e увеличила разликата между доходите на най-богатите и най-бедните българи. Това показва изследване на Националния статистически институт. В същото време европейската статистика отчита, че всеки втори българин живее в риск от бедност.
Страната ни е на челно място и по отношение на друг компонент – материални лишения. Към края на миналата година 43% от българите са изпитвали затруднения да плащат сметки и да поддържат нормална температура в домовете си, пише news7.bg.
Рождество е времето, когато в лукса на моловете се отразява мизерията, веселите коледни песни "заглушават" страданието на хората, а богатството среща бедността!
Ножицата между двете финансови състояния се разтваря все по-широко. Според статистиката над 20% от българите живеят с доходи под 285 лева месечно. Число по-известно като праг на бедност. Според експертите обаче реалността е още по-стряскаща, а България не бива да отчита бедността по този начин.
"Не е редно да се отчита бедността по критерий, който е по-малък дори и от минималната работна заплата. По изчисленията на Евростат 49% от българите живеят под риск от бедност", коментира икономистът Румен Гълъбинов.
Богатите стават все по-богати, а бедните все по-бедни. На практика средната класа изчезва. Анализите показват, че в България бедни са преди всичко възрастните хора, живеещи сами, както и семейства с над три деца.
Всеки втори българин живее в риск от бедност
- 26.12.2014 | 16:32
- 2599