Дори без кредити "Булгаргаз" успява стриктно да плаща доставките на природен газ от Русия. Това обясниха от ръководството на обществения доставчик. Няма заплаха за доставките на синьо гориво за потребителите, категорични са от компанията, пише "Стандарт".
Към 17 ноември дружеството има 180 млн. лв. текущи вземания, 150 млн. лв. от които са от "Топлофикация София" и на трите ТЕЦ-а на Христо Ковачки - в Бургас, Плевен и Враца. Освен това имаме нагнетен газ в хранилището "Чирен" за около 170 млн. лв., от който едва сега започнахме да черпим по около 2 млн. куб. м дневно, за да компенсираме увеличеното потребление, допълниха оттам. Искахме тази кредитна линия само като финансов буфер срещу евентуални забавяния на вземанията от потребителите, коментираха от доставчика.
След като процедурата за втори път се провали поради липса на оферти, ще разчитаме на тристранната схема на прихващане - БЕХ да преведе средства на НЕК за разплащане с когенерациите за изкупения от тях ток, които пък ни дължат на нас, обясниха от "Булгаргаз".
Компанията е превела 58 млн. долара на "Газпром" на 30 октомври, за да предплати 60% от газа за ноември. На 18-и и на 24-ти ще плати още по 20%, а на 30 ноември ще предплати и 60% от горивото за декември. "Булгаргаз" е стабилна компания и се справя със собствени сили, категорични бяха от ръководството на обществения доставчик. Да, ние имаме блокирани 17 млн. лв. в КТБ, но това са само 5% от собствените ни средства, а ние работим и с още 5 банки, заявиха от дружеството.
Европейската комисия (ЕК) предлага целият ЕС да купува природния газ въз основа на съвместно съгласувано решение. Това заяви еврокомисарят по енергийния съюз Мирош Шефчович в Брюксел. Категорично трябва да проучим възможността за общи покупки на газ, заяви той.
Според него идеята може да се приложи ако се спазва законодателството на ЕС в областта на конкуренцията, както и правилата на Световната търговска организация. Страните от ЕС годишно внасят газ за 400 млрд. евро и трябва да се разглеждат от износителите като едно цяло.