Сивата икономика е "изяла" 12.4 млрд.лв. през последните 5 години

share

В периода 2007-2012 г. ръстът на данъчните приходи е едва 11%, при положение, че за същия период е налице 29-процентен ръст на БВП и същественото нарастване на някои икономически параметри, които водят до увеличаване на прякото и косвено облагане на населението. Това каза на пресконференция Божидар Данев, председател на БСК.

В проучването на камарата обект на изследването не е само обемът на сивата икономика, а измененията в обема, като за целта са ползвани статистически, а не социологически данни на националната статистика и на Евростат.

Данните показват, че през изследвания период (2007-2012 г.) сивата икономика расте средно с 3.4% годишно, като най-големи темпове се отчитат в периода 2009-2012 г. Особено драматичен ръст на сивата икономика се наблюдава през 2010 г.(повече от 5.1 на сто), който слабо започва да намалява в следващите години.

В номинално изражение за периода 2008-2012 г. несъбраните данъчни вземания са повече от 12.4 млрд. лв. Тази цифра е условна, тъй като в този период има най-големи изменения на икономическите параметри, които влияят на нарастването на данъчните приходи.

Така например средната работна заплата е увеличена с 80 %, а минималната работна заплата – с 61 %, нараснал е и минималният осигурителен доход – с 80 %, а за самоосигуряващите се – с 91%. Вдигнали са се и акцизите – от 12 до 30% и въпреки това приходите от данъци се свиват.

Това би трябвало да доведе пряко и косвено до значително увеличение на данъчните приходи. Наблюдава се, обаче, противоположна тенденция на намаляване с повече от два пъти на ръста на данъчните приходи, в сравнение с ръста на БВП.

„Намалението на данъчните приходи не е резултат от кризата, а от недалновидни промени в данъчните и осигурителните системи и неумение държавата да се справи със събираемостта на данъчните приходи“, каза Божидар Данев и допълни, че законодателят провежда грешна политика в посока на пряко и косвено повишаване на облагането, за да компенсира намалените данъчни приходи, вместо да създава стимули за увеличаване събираемостта на данъчните приходите.

Като дял от БВП, данъчните приходи за 2012 г. спрямо 2007 г. се сриват при приходите от данък печалба – с 48 пункта, при запазване на данъчната ставка от 10%. На второ място по процентно намаление на приходите са тези от ДДС – с 21 пункта, независимо от запазване на данъчната ставка и ръста на БВП с 29%.

Относителната стабилност на обемите на приходите от осигурителни вноски, ДДФЛ, акцизи, мита е фалшива, тъй като не отразява посочените по-горе промени в някои икономически параметри.

Водещи новини

Още новини