Опасността, че може да се забрани използването на българското розово масло в Европа, е силно преувеличена. Това обяви през БНТ евродепутатът Мария Габриел.
Габриел е член на Комисията по земеделие на Европейския парламент, познава проблема и смята, че няма опасност българските производители на розово масло да пострадат. Тя е изпратила питане до Европейската комисия за подробности за евентуални законодателни промени, свързани с ограничаване използването на етеричните масла.
Експертен доклад, подготвен за Европейската комисия, препоръчва да се забрани или да се намали до минимум влагането на розово и лавандулово масло в козметичните продукти в Европа, защото към тях има алергични хора. Мария Габриел обясни, че тези масла не само няма да се забраняват, а ще се стимулира производството им.
Тя се пита откъде идват многобройните критични публикации. "За нас е много важно да не се окаже, че тези публикации са манипулация за всяване на страх. Ето защо е необходимо най-напред да успокоим родните си производители - никой няма намерение да забранява производството на розово масло, нито на лавандула. Те ще бъдат застъпени силно и в новата Обща селскостопанска политика", коментира въпроса депутатът в Европейския парламент от ЕГРБ/ЕНП.
Становището на експертите не е задължаващо и решаващо при взимането на решение от Европейската комисия. Габриел обясни, че има много други научни изследвания, които доказват, че розовото масло не е опасно.
"Това е нашата цел - да успеем да кажем на Европейската комисия. От нея има положителни знаци, че тя в никакъв случай няма да се базира само на този доклад, ще има и друга контраекспертиза", добави евродепутатът.
Мария Габриел сравни слуховете за забрана на розовото масло с тези, че ще бъде забранено отглеждането на ориенталски тютюн. В Брюксел българското розово масло може би не е популярно, но и не буди притеснения.
Планираните от Европейската комисия законодателни промени ще настъпят бавно и при подготовката им ще бъде взето мнението на експерти от различни области.