Бисер Петков: До 2025 г. се предвижда да се разкрият 149 нови социални услуги

share

Гарантирането на благосъстоянието на децата и техния най-добър интерес заема водещо място в програмата на правителството на България и е приоритет на Българското председателство. Това каза председателят на Съвета на ЕС в областта на заетостта и социалната политика и министър на труда и социалната Бисер Петков по време на форум на високо равнище в Брюксел на тема "Семейна и общностна грижа за децата в Европа", организиран от Българското председателство, Европейската комисия и УНИЦЕФ, съобщи пресслужбата на Министерството на труда и социалната политика.

Заместник-министър Зорница Русинова беше модератор на панела за реформирането на системата за закрила на детето в страните членки на ЕС и направи заключителното изказване на форума. В събитието участваха европейският комисар по заетостта, социалните политики, уменията и мобилността Мариан Тийсен. Тя посочи, че през последните 8 години България е постигнала забележителни резултати в деинституционализацията на децата.

От 2010 г. досега България успя да закрие близо 80 процента от институциите за деца и да намали със същия дял броя на децата в тях, каза Тийсен. Министър Петков добави, че в резултат на реформата броят на децата в специализирани институции в България е намалял от 7587 през 2010 г. до 842 през април 2018 г. В края на 2017 г. делът на децата, настанени в семейства на близки и приемни семейства, е по-висок с 50 на сто в сравнение с тези, които през 2010 г. са били в резидентни услуги. Деинституционализацията не свършва с извеждането на децата от институциите, а започва оттам. Най-важното е, че децата получават постоянна подкрепа, за да се развиват като уверени и независими млади хора, каза още министър Петков.

Той представи и планираните дейности за продължаване на реформата. До 2025 г. се предвижда да се разкрият 149 нови социални услуги, които ще се ползват от над 7000 деца и техните семейства.

Заместник-министър Русинова отбеляза, че един от основните приоритети на Българското председателство на Съвета на ЕС е развитието на ранното детско развитие. Семейството без съмнение е най-добрата среда за всяко дете да бъде възпитано и развито. Инвестициите в ранното детство са основна предпоставка за добро начало на живот за всички деца, което осигурява най-добрите възможности за тяхното бъдещо лично развитие и предотвратява детската бедност. Тя добави, че ранното детско развитие е приоритет за Българското председателство и добави, че на утрешното си заседание министрите на ЕС по заетост и социална политика се очаква да приемат Заключения за развитието на интегрирани социални, здравни и образователни политики в тази област.

Водещи новини

Още новини