Съветът на ЕС обсъди подобряването на политиките за заетост на младежи и трайно безработни

Пресцентър на МТСП
share

Възможностите за подобряване на политиките за интеграция на пазара на труда на младежите, продължително безработните и хората с ниска квалификация обсъдиха министрите на ЕС по заетост и социална политика по време на втория ден от неформалното си заседание.

То се проведе в София на 17 и 18 април, съобщиха от пресцентъра на социалното министерство.

Представителите на държавите членки анализираха бъдещите предизвикателства и потвърдиха разбирането си, че е необходимо социалните инвестиции на ЕС да станат по-видими, ефективни и осезаеми, за да продължи социалното сближаване.

През последната година имахме възможност да отчетем стабилен икономически ръст в рамките на Европейския съюз, който доведе до значително и трайно подобряване на състоянието на пазара на труда, каза председателят на Съвета на ЕС по заетост и социална политика и министър на труда и социалната политика на България Бисер Петков след края на заседанието на съвместна пресконференция с еврокомисаря по заетост, социални политики, умения и мобилност Мариан Тийсен.

Той цитира данни на Евростат, според които през февруари средното ниво на безработица в ЕС е 7,1%, което е най-ниското й равнище от септември 2008 г. Само през последните 12 месеца безработните в ЕС са намалели с близо 2 милиона души. Данните показват, че икономическата криза е зад гърба ни. Но тя остави след себе си последствия, които все още оказват своето влияние и затрудняват трудовата реализация на определени групи от хора. Младежката безработица в ЕС намалява, но все още над 3,5 млн. младежи до 25 години са без работа. Значителен остава и делът на продължително безработните, които не могат да намерят работа повече от 12 месеца, каза Петков.

Поради това по време на заседанието се обединихме около мнението, че в настоящия момент на стабилен икономически растеж трябва да фокусираме усилията си и да работим за подготовката на работната сила на ЕС съобразно динамичното развитие на технологиите и цифровата икономика и потребностите на пазара на труда в бъдеще, добави министър Петков.

Европейската комисия ще продължи да инвестира в хората, защото те са нашия най-голям актив, каза еврокомисарят Тийсен. Тя посочи, че липсата на търсените от работодателите умения са основната причина дългосрочната безработица. Еврокомисарят посочи, че продължителната безработица в ЕС е намаляла до 3,3% от работната сила.

Хората трябва непрекъснато да актуализират своите умения, за да се адаптират към промените и да сменят различни работни места. Това налага принципът за учене през целия живот да се превърне в основен принцип за всички, каза Тийсен.

По време на заседанието на Съвета на ЕС държавите членки представиха добрите практики при реализирането на инициативата Европейска гаранция за младежта и се обединиха около мнението, че тя трябва да продължи и след 2020 г.

Заместник-министър Лазар Лазаров представи опита на България в изпълнението на инициативата. Той посочи, че в периода 2013-2017 година безработицата сред младежите до 25 години се е понижила от 28,4% до 13,5% или с близо 15 процентни пункта. Благодарение на изпълнението на Гаранцията за младежта в България близо 100 000 младежи до 25 години са започнали работа през последните 4 години, каза Лазаров.

Водещи новини

Още новини