Галъп: 67% от българите са съгласни, че по време на европредседателството партийните различия трябва

share

Мнозинство от 67 процента са съгласни, че по време на европредседателството партийните различия трябва да се загърбят, показват данните от пореден експресен сондаж на "Галъп интернешънъл", осъществен между 15 и 16 януари сред 801 човека и независим от външно финансиране.

Според допитването 65 процента обаче вече са чули за публикациите в западни медии, а 82 процента от чулите за тях са и съгласни - че страната е бедна и корумпирана. Председателството явно няма да успее да отмени вниманието от острите обществени проблеми - както беше отчетено и в предишни сондажи още преди месеци, отбелязват социолозите.

С твърдението, че "Демокрацията в България в момента е застрашена", се съгласяват 51 процента, а 40 са на обратното мнение. Останалите се колебаят. Данните могат да послужат само за хипотеза, но са важна "сигнална лампа", отбелязват социолозите.

На фона на най-различните протести от последните седмици, 38 процента от българите са готови да се солидаризират пряко с някаква форма на протест по темите от последните седмици, а 60 процента - не. Тези 38 процента са около 2 милиона българи, които споделят сериозна критика към статуквото. Макар и да са малцинство, те са ясно свидетелство, че общественото напрежение явно остава валидно, дори и на фона на тържественото откриване на европредседателството, коментират социолозите.

Напрежението се сгъстява и от факта, че 50 процента възприемат мнението, че убийствата от последните седмици са по-скоро свързани с политиката, а от 37 подкрепят становището, че по-скоро не са, посочват от "Галъп". Останалите се затрудняват да отговорят.

Два от акцентите на правителството и на премиера Борисов в последните дни получават по-скоро противоречив обществен отглас. Личи и симпатия, но обществената позиция е двусмислена, коментират от "Галъп". Например, 49 процента са съгласни да помагаме на Турция да "стопли" отношенията с ЕС, но сходен дял от 42 процента са на обратното мнение, а останалите се колебаят.

Най-общата перспективата за въвеждане на еврото у нас се приема още по-нееднозначно, посочват от "Галъп", добавяйки, че това са показали и предишни изследвания. В този сондаж 46 процента принципно одобряват въвеждането му, но 48 не го одобряват. Останалите се колебаят. В предишни сондажи неохотата към еврото беше дори още по-висока. Възможно е сега да са повлияли изказвания на представители на властта, пише БТА.

Водещи новини

Още новини