Избирателната активност към 17.00 часа е 42, 74%. По-висока е от активността към този час през 2014 година, когато е била около 39%, обявиха от Централната избирателна комисия.
Най-висока е активността в София-област - 50,02%, най-ниска в София 24-ти район - 37,18%.
Към 17.00 часа са гласували половината от избирателите, които имат право - общо 2,9 милиона души.
67 сигнала за нарушения са постъпили в Централната избирателна комисия до момента.
Основните сигнали, които постъпват, са свързани с работата на СИК и с предизборна агитация.
Най-съществената тенденция на тези избори е нарастването на активността в следобедните часове на изборния ден, коментира за БТА и БНР говорителят на ЦИК Цветозар Томов. "Сутринта изглеждаше, че избирателната активност със сигурност ще бъде по-ниска, отколкото на президентските избори през миналата година, но сега това не е сигурно", посочи Томов.
Той прогнозира, че до края на деня избирателната активност на тези избори ще достигне и дори ще надхвърли тази от президентските избори. Що се отнася до парламентарните избори през 2014 г. активността през целия ден днес беше по-висока, но тогава нямаше задължително гласуване, отбеляза говорителят.
Като цяло изборите в страната протичат нормално с традиционните нарушения, свързани с нарушаване правата на гражданите, правата на застъпници и представители на партии и преди всичко с нарушения на правилата за предизборна агитация. За тези избори категорично не може да се каже, че е имало груби и опорочаващи изборния процес нарушения, посочи той.
Агитациите в последния момент говорят по-скоро за манталитета на хората и че можем "лекичко да газим законите", коментира в отговор на въпрос Цветозар Томов. Той припомни, че точно 20.00 часа секционните комисии трябва да проверят дали все още има чакащи граждани пред помещението, в което се гласува. Ако има такива и те желаят да гласуват, председателят на секционната комисия трябва да събере личните им карти. Тези хора биха могли да гласуват от 20.00 до 21.00 часа, не по-късно, уточни Томов.