Политическа агитация за българските парламентарни избори в Турция, заплахи със съобщения и събиране на лични карти. Това е част от „похватите”, с които се събират гласоподаватели за изборите на 26 март, съобщи специалният пратеник на bTV Рада Домусчиева.
Според правилата на Турция не е редно да има агитация за чужди избори на територията на страната, но явно има разрешение от областния управител на окръг Текерда, част от одринския консулски окръг.
25 000 български изселници имат право на вот в региона, а секциите са шест. Това значи, че над 12 000 души няма да могат да гласуват и освен да пътуват до България няма друг начин.
Пътуването с автобуси не е незаконно, но е важно да се знае кой осъществява финансирането и организирането на транспорта.
Според сигнали те се осигуряват от турската държава.
Българските изселници, които са държавни служители, ще получат платен отпуск, за да могат да гласуват. Обяснява им се погрешно, че гласуването е задължително. Те биват и заплашвани със съобщения, че ще им бъде отнето двойното гражданство и са уплашени да не останат без работа.
В офисите на двете партии, които се конкурират за вота на българските изселници, се попълват предварително декларации с копия на личните им карти, за да не се губи време в неделя.
Разделение между изселниците има, а основният мотив за това е, че в новите лица на една от партиите има бивши членове на техния основен опонент
Осман Октай посочи, че избирателите са отвратени от това, че бивши членове на „Атака” се вляха в листите на ДПС, а Камен Костадинов е водач на листа в Бургас. Лош сигнал към избирателите е и, че Хасан Азис е „унижен” с второ място в листата зад лидера Мустафа Карадайъ. „Рамадан Аталай трудно ще се приеме от избирателите в Силистра, там мюсюлманите са сунити”, обясни още Октай.
За да влезе една партия в Народното събрание са нужни 240 000 гласа. На изборите за президент на България избирателите в Турция бяха 29 000.