Проф. Антоний Тодоров: Ние самите се чувстваме в периферията на Европа и другите ни приемат така

share

Кризата в Европа е налице, решенията повече не могат да чакат. Ние изпадаме в истерия, когато стане дума за Европа на две скорости в Бялата книга на Юнкер. Предлага се онези държави в ЕС, които желаят един или друг проект без другите държави да могат да им наложат вето. Това каза политологът проф. Антоний Тодоров в предаването "Панорама" по БНТ.

„Като кажем Европа на две скорости ние веднага се причисляваме към по-ниската скорост. Проблемът е, че ние самите се чувстваме в периферията и другите ни приемат така“, добави той.

Според математикът проф. Михаил Константинов Европа винаги е била разделена. „Сега това разделение се официализира. Откъде накъде трима или четирима ръководители ще казват какво ще става в ЕС. Този съюз да не е техен. Идеята на ЕС бе е между равнопоставени съюзници“, напомни той.

Според Тодоров България в нито един случай не е формулирана собствено искане, освен това да се официализира Кирилицата. „Ако Европа от време на време не се намесваше у нас много неща в България щяха да са много по-зле“, подчерта Тодоров и даде за пример контрабандата и корупцията.

Проф. Константинов посочи, че за 24 г. у нас са се сменили 8 премиери. „Фонът ни не е хубав. Има една действително мощна икономика, в същото време страни с неизплатими натрупани дългове“.

„България се нуждае от сигурни гаранции за защита на своите граници, не само от мигрантската криза, а и от една съседна на нас страна. Ако не дойдат международни войски България ще бъде прегазена. Който държи силата, той е непоклатим. Повече Европа във военно отношение“, предупреди Михаил Константинов.

„ЕС възникна на друг принцип от НАТО. Тя е мека сила. Дори да изгради военна сила, тя няма да е по познатия модел. Всички искаме да се създадат стандарти и работещи институции. България трябва да има собствен проект, не да се присъедини към друг“, каза Тодоров.

По думите на Константинов Европа трябва да е непоклатима и да стои като крепост на международния фон. „Нямаме право да пренебрегваме сигурността“. Той даде за пример Германия, където е забранено да се провеждат избори и референдуми на нейна територия. Така че турците малко са се объркали. "С нас се отнасят като втора категория хора и нямаме самочувствие“, отбеляза математикът.

„Вече никой не вярва на експертизата, тя изчезна. Каквото и да разправяме нещата са в зародиш“, каза проф. Тодоров, визирайки образованието. Той препоръча в училищата да започне да се преподава интелектуална самозащита срещу опитите за манипулации.

Проф. Константинов прогнозира, че битката, която сега се води в Близкия Изток много скоро ще се води в градовете на Европа.


 


 


 


 


 

Водещи новини

Още новини