Двете най-големи партии са много отдалечени една от друга, така че тип коалиция от рода на тази в Германия, за нас е изключена. Това коментира бившият финансов министър Владислав Горанов. Думите му бяха по повод изказването на Бойко Борисов, че служебният кабинет може да се задържи и по-дълго на власт.
"Може малките участници в подобни коалиции да се опитват да прокарват по-непополюрни или грешни решения. Особено след НДСВ хората видяха, че едноличен победител няма. Трудно може да има еднопартийно управление", каза Горанов.
"Далеч сме от възможна коалиция между БСП и ГЕРБ и опитите за внушения е просто желание да се нахлуе на територията на ГЕРБ", настоя още той.
Според Владислав Горанов подобни спекулации са на "неудачните в дясно", които през годините не могат да се идентифицират и непрестанно си сменят имената.
Пред бТВ бившият министър коментира също, че е трудно да се събере и да се направи правителство. Определи опитите за обединение на различни формации и като агония.
Владислав Горанов коментира, че се "къса нишката на отговорността", след като БСП казват, че Радев е техен министър, но левицата твърди, че няма общо със служебното правителство. Той разкритикува и смяната на областните управители.
"За мен си е предсрочно и незаслужено влизане в изпълнителната власт", посочи той.
Владислав Горанов демонстрира спокойствие по отношение на ревизията в Министерството на финансите по неговия мандат. Каза, че това е "преекслоатиране" на темата, наложена от БСП.
"При т.нар. ревизии е важно, че няма нужда да се прибързва. Примерно за обществените поръчки, ако има нещо нередно, може да сее върнем назад. Все още можем да видим как са се случили приватизациите", коментира Горанов.
В тази връзка той отрече да има проблеми с финансирането по програмата за саниране. Обясни, че има над 2000 сключени договора, които са ангажирали ресурс и санирането не е приключило, а най-много инвестиции се очаква именно през 2017 г.
По повод исканията на БСП за ревизия на външния дълг, Горанов подчерта, че въпросните 16 млрд. лв. са само разрешени, но те не са изхарчени.
"Общо 10 млрд. лв. са изтеглени, от тях 5,2 млрд. лв. са налични във фискалния резерв", уточни Владислав Горанов.