ГЕРБ публикува предизборната си програма. Тя е достъпна на официалния сайт на партията www.gerb.bg
В рамките на 10 дни ще има публично обсъждане на предизборните идеи на ГЕРБ. Дава се възможност гражданите да направят свои предложения.
Програмата на ГЕРБ се побира в 50 страници. Разделена е на няколко области, сред които Външна политика, Регионална политика,
Социална, Обществен ред и сигурност, Финанси, Управление на средствата от ЕС, Отбрана, Правосъдие, Образование и наука, Здравеопазване, Култура, Околна среда, Земеделие, Транспорт, Икономика, Енергетика, Туризъм и Спорт.
Мотото на ГЕРБ за предстоящите избори е: „Да превърнем страховете на хората в надежда за нацията!”. Още в началото се прави уточнението, че програмата дава нови насоки за развитието на страната, но доразвива и утвъдените практики. При изготвянето й ГЕРБ са заложили и на експертно мнение, но са изходили и от успешните мерки на втория кабинет на Бойко Борисов.
ГЕРБ отново залагат на финансова дисциплина. Партията подчертава, че „трябва да се стремим да харчим през бюджета толкова, колкото изкарваме“, а дефицитите водят до нестабилност.
По отношение на доходите, ГЕРБ не обещава по-високи пенсии. Обяснено е, че след тяхното управление се е приело от лятото на 2017 г. пенсиите да се индексират. Предвижда се обаче повишение на работната заплата.
„Ако отново управляваме страната, можем да очакваме увеличаване на средната работна заплата за страната, която в края на мандата да достигне 1500 лв., а минималната работна заплата, без да се създава напрежение на пазара на труда, също ще нарасне и ще достигне 650 лв.“, пишат от ГЕРБ.
„Работим за БВП от над 110 млрд. лв. в рамките на мандата, при около 86 млрд. лв.“, се посочва още в програмата.
В сектор „Сигурност“ ГЕРБ предвижда да увеличи броя на полицаите, които да се грижат за обществения ред. Партията отчита проблема с много инциденти на пътя. В програмата е заложено увеличаване на броя на стационарните и мобилните камери за контрол на пътя.
От ГЕРБ ще готвят нов закон за социалните услуги, за да се „осигури достъп до качествена грижа и комплексни услуги според индивидуалните потребности на децата, семействата, рисковите групи“. Като акцент се посочва и подобряване подготовката на социалните работници.