След избори сред гласоподавателите, подкрепили губещия кандидат, често се наблюдава период на тревожност и депресия. Водещ психотерапевт, цитиран от Нюзмакс Хелт, дава съвети за справяне с подобни състояния, предаде БТА.
Сред физическите и емоционалните реакции на избиратели, чиито кандидат се е провалил, са гадене, сърцебиене, шок, силна тъга и дори страх, обяснява лицензираният психотерапевт Дейвид Кеслър.
"Чувствата са сравними с тези при загуба на близък или след преживяна злополука", казва експертът.
"Ако имате чувството, че сте в кризисна ситуация, приемете, че подобно усещане е напълно нормално. Дайте си време да осмислите случилото се. Не бързайте и не се принуждавайте да продължите напред”, препоръчва терапевтът.
„Проявете търпение към самите себе си. Не критикувайте и не осъждайте нито самите себе си, нито другите за случилото се”, допълва той.
Експертът подчерта, че краят на света не е настъпил, дори в момента да се чувствате така, сякаш е дошъл. Това е ирационален мисловен процес, който Ви заблуждава, че нещата са по-лоши, отколкото са в действителност. Напомняйте си, че още сте живи, дишате и ще намерите начин да се справите със ситуацията, се казва още в съветите.
Препоръчва се на този етап да се ограничи максимално времето, което отделяте за телевизионни новини и общуване в социалните мрежи.
„Направете списък с нещата, които ще Ви накарат да се почувствате по-добре, и започнете да ги вършите. Отидете например на кино, фитнес или на църква, срещнете се с близки или приятели”, изтъква терапевтът.
Ако пък въпреки всичко усещате, че депресията пречи на обичайните ви функции, потърсете помощ от квалифициран специалист, отбелязва БТА.
Вижте как да се справите със следизборната депресия
- 14.11.2016 | 11:17
- 3024