Тридесет и три часа продължиха изборите за българите в чужбина заради часовите зони.
Сънародниците ни зад граница можеха да гласуват само за президент и вицепрезидент. Гласуването там беше организирано от Министерството на външните работи.
Изборите започнаха в 20 ч българско време в събота с отварянето на избирателната секция в Оукланд, Нова Зеландия, а завършват на 24 октомври в 5 ч сутринта със затварянето на избирателната секция в Лос Анджелис, пише в. "Труд".
В Оукланд правото си на глас упражниха 74 български граждани, а в столицата на Австралия - Канбера, само 24.
Единственият проблем, според Външно, е неявяването на членове на комисиите в 4 секции в Испания - в Кандия, Колядо Вилялба, Тефая и Тарагона. Това е забавило началото на изборния ден. Всички неявили се са били посочени от политически партии.
След решение на Централната избирателна комисия за замяната им с хора, предложени от Външно, гласуването е започнало по обяд, според говорителката на МВнР Весела Чернева.
От решение на ЦИК става ясно, че същият проблем е възникнал и в Молдова, Южна Корея, Турция, САЩ и Австрия. Въпреки че чисто хронологично решенията на ЦИК са взети доста след реалната замяна на членовете на комисиите, от МВнР смятат, че това не е проблем. Изборите в Корея бяха приключили малко преди 14 ч наше време, а решението за замяна на ЦИК е публикувано едва в 12,40 ч.
В Чикаго, където има голяма българска общност, гласуването към 10 ч (18 ч наше време) вървеше вяло, предаде кореспондентът ни Симеон Гаспаров.
Министерството на външните работи командирова 129 служители от София за двата тура. Основната част от тях - 115, са в Република Турция. Те са посочени от министър Николай Младенов за членове на СИК. Представителите на МВнР ще участват във всички избирателни секции в южната ни съседка.
В чужбина бяха открити 161 избирателни секции в 58 държави.