Корупцията и чувството за безнаказаност са причините за лошото състояние на икономиката. Това каза зам.-председателят на „България без цензура“ Светлин Танчев в първия политически дебат „Кастинг 240“ по Нова ТВ по темата за парите на държавата.
Ние от „България без цензура“ имаме свежи идеи, ние сме млади хора, които показахме какво можем, обяви Танчев и призова българите да подкрепят коалицията.
Той посочи и някои от акцентите в програмата на ББЦ, касаещи обсъжданите теми за енергетика, управление на държавните фирми, данъците и банките, предаде "24 часа".
Нужен е национален консенсус за приоритетите в енергетиката. Нека седнем на една маса и да ги определим, призова той опонентите си в дебата. Той предизвика бившия енергиен министър Трайчо Трайков да отговори какво се случи с обявената преди време от него диверсификация. „Около 3 млрд лева са потънали в тази система, а държавата се държи като скандално фалиралата американска фирма Енрон, тя трябва да излезе от този сектор, категоричен бе зам.-председателят на ББЦ.
Танчев се противопостави на идеята да се вдигнат данъците. Според него всяка фирма и всяка държава се нуждаят от средства и данъците са един от начините да се попълни хазната. Проблем е, че средствата не се насочват правилно. Кандидатът за народен представител от ББЦ обобщи, че само окаяни държави имат единна данъчна ставка. Той обяви, че трябва да се премине постепенно към подоходно облагане и всеки да плаща, според доходите си.
В ефира на Нова ТВ бе показано семейството на работник в „Напоителни системи“ от Ковачица, който от 4 години не взема заплатата си и е принуден да продава кръвта си, за да издържа децата си. Според Светлин Танчев, това е пример, че държавата не ръководи адекватно предприятията си. Решението, според него, не е да се изсипват пари в това дружество, защото ще изчезнат в нечии джобове, а да има контрол в него. За същото време, шефът на това предприятие не е слизал от служебната си кола и не му се налага да продава кръвта си, мотивира се Танчев.
Електронно гласуване, трябва да се въведе, каза Танчев в отговор на въпрос от наш сънародник от Чикаго. Според него технологията я има и няма причина на изборите да не се гласува електронно. Неговите опоненти от предишните управления възразиха, но не можаха да се мотивират ясно. Йордан Цонев от ДПС каза, че имало "някаква пречка с тълкувание на Конституционния съд", а Румен Гечев от БСП пък обяви, че нямало достатъчно гаранции и, че технологиите не са били съвсем безопасни. Танчев категорично се противопостави като даде пример с банкирането – "милиони се трансферират по електронен път и няма проблем, а за гласуването се оказва, че има".
Финансистът, завършил в Харвард изрази най-категоричната позиция по темата за трусовете в банковата система в средата на лятото. Хаотичните и неадекватни действия на държавата доведоха до загуба на доверието в банките, каза Танчев. За случая с КТБ той посочи, че е подходено с двоен аршин. Държавата помогна на ПИБ, но постави под особен надзор КТБ. В НЕК има много по-голяма финансова дупка, но никой не я поставя под надзор и не издирва шефа й, обясни той. От друга страна се коментира вариант за наливане на държавни пари за „спасяване“ на КТБ.
Според Танчев, първоначалните данни сочат, че в КТБ няма проблем, доказателство за това бил инвеститорския интерес към нея. Затова няма нужда държавата да спасява банката с парите на данъкоплатците, достатъчно е да се ползват пазарни механизми и да се позволи облигациите на тази банка да се продават. Така тя ще се оздрави, заключи Танчев. В разговора между участниците стана ясно, че в истерията около КТБ и ПИБ, БНБ предложило банковата ваканция, а само ГЕРБ и ДПС подкрепили тази безумна идея.