Избираме българските депутати в ЕП

Булфото
share

Днес българските гласоподаватели избират 17-те депутати, които ще представляват България в Европейския парламент. Право на глас имат малко над 6.5 милиона души, пише news.bg.

Избирателните секции ще бъдат отворени между 6 ч. и 19 ч. Изборният ден може да бъде удължен до 20 ч., ако пред секции все още има избиратели, които все още не са гласували.

Избирателните секции в страната са около 11 500. Сънародниците ни в чужбина ще могат да упражнят правото си на глас в 168 секции в 35 страни.

40 избирателни секции са открити на територията на арестите и затворите, информира МП Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" е организирала 12 секции в затворите, в които ще могат да упражнят правото си на вот общо 566 обвиняеми и подсъдими. На територията на арестите са открити 28 секции. Там се  очаква да упражнят правото си на глас 517 лица, срещу които има висящи наказателни производства.

Според социологическите данни се очаква пред урните да застанат поне 2.5 милион българи.

Припомняме, за 17-те места, полагащи се на България в Европейския парламент, се състезават представители на 15 партии, 6 коалиции и 4-ма независими кандидати.

Гласува се с интегрална бяла бюлетина. В нея са отбелязани имената на партиите, коалициите и независимите кандидати.

Отляво на имената им в квадратчета са посочени номерата, с които те са регистрирани в ЦИК.
Гласуването за определена политическа сила или независим кандидат става като в квадратчето срещу неговото име се постави знак Х или V.

Избирателите могат да гласуват преференциално, ако искат да отдадат предпочитание на определен кандидат от листата на дадена политическа сила. Това става чрез кръгчетата, разположени в дясната част на бюлетината. Гласоподавателят трябва да постави знак Х или V в кръгчето, чийто номер съответства на мястото на съответния кандидат в листата.

Бюлетините, на които не е отбелязана преференция, са валидни. Ако е поставена преференция за повече от един кандидат бюлетината също е валидна, но преференцията не се зачита.

Ако е посочена повече от една политическа сила, вотът е невалиден. .

Всяка бюлетина има уникален номер, който трябва да бъде откъснат от член на комисията преди тя да бъде пусната в урната.

След като отбележи своя вот върху бюлетината, гласоподавателят трябва да я сгъне така, че да не се вижда списъкът с политическите сили и кандидати (за да се запази тайната на вота), но номерът на бюлетината да остане открит.

Отбелязването трябва да става със син химикал.

Водещи новини

Още новини