Гласуваме с бюлетина по образец от Косово

Булфото
share

Бюлетината, с която според новия Изборен кодекс ще се гласува на евровота през май, ще съдържа само имената на партиите, коалициите и инициативните комитети, но не и списък с техните кандидати за Страсбург. Целта е листът за гласуване да представлява хем интегрална бюлетина, хем да не бъде прекалено дълъг. Примерна бюлетина показа зам.-шефката на парламента Мая Манолова. Моделът всъщност бил заимстван от Косово, пише в. Труд.

Хората, които искат да посочат преференция, ще могат да го направят в квадратчетата в дясната страна на листа за гласуване. Те наподобяват клавиатура и съдържат числата от 1 до 17, колкото най-много се очаква да бъдат кандидатите в партийните листи за евровота. Според експерти обаче липсата на имената на кандидатите може да затрудни и дори да откаже гласоподавателите от посочването на преференция, тъй като те ще трябва да знаят кой точно стои зад даден номер. Очаква се пълните листи да бъдат залепени на стените пред секциите, каквато е практиката досега. В парламента е коментиран и вариант партийните списъци с кандидатите за Старсбург да присъстват и в самите тъмни стаички. Тогава обаче хората отново ще се забавят при използването на преференция, тъй като ще трябва да гледат в няколко листа, докато открият името и номера на желания кандидат. А след това да отразят избора си на бюлетината. Прагът за преференцията за изборите за евродепутати е 5%. Така водачът на листата реално може да слезе надолу в списъка, ако някой от другите кандидати е посочен поне от 5 на сто от подкрепилите партията. Ако за една формация гласуват 1 млн. души, ще е нужен "консенсус" между поне 50 000 от тях, за да бъде пренаредена листата.

Гласуването ще се зачита дори и без посочване на преференция. За да отбележат вота си, хората ще могат да използват не само "Х", но и "V", като го поставят със синя химикалка. Ако обаче някой се обърка и постави друг знак, вотът му няма да се зачита. Отбелязана преференция, но пропуснат вот за партия също ще правят бюлетината невалидна. С интегрална бюлетина с такива квадратчета ще се гласува и на изборите за депутати в родния парламент, и на местния вот, но номерцата може да са повече или по-малко от 17. Партийните водачи на листите с кандидати за народни представители и за общинари на практика обаче остават бетонирани. Това е така, тъй като парламентът реши при непосочване на преференция да се смята, че гласоподавателите са избрали водачите в листите.

Водещи новини

Още новини