Изселниците в Турция недоволни от организацията за изборите на 12 май

share

Български изселници в Турция се оплакаха от трудностите, във връзка с правилата за изготвяне на избирателните списъци за гласуването зад граница на парламентарните избори на 12 май 2013-а година.

Председателят на Дружеството на култура и сътрудничество на българските турци "Бултюрк" в Истанбул Рафет Улутюрк заяви пред БНР, че най-големият проблем при тях е подаването на заявленията за гласуване.

"На предишните избори заявленията пак се попълваха лично от желаещите да гласуват, но изпращането им до консулските служби се осъществяваше от гражданските организации на българските изселници, каквото е и нашето дружество. Но ЦИК преди десет дни промени правилата и ни бе отнето това право и смятаме, че това е несправедливо. Хората, които изпращат заявленията си по пощата или по куриер, сега трябва да плащат и таксата от джоба си", каза той.

По думите на изселническия активист, това е сериозен проблем особено при фамилии, в които няколко души желаят да гласуват.

"Постъпиха и жалвания от решението на ЦИК, според което с едно заявление не може да се регистрира цялото семейство, а всеки трябва да подава отделно писмо. Смятаме, че това са много сериозни пречки за гласуването на нашите хора, както при предишни избори, така и сега", каза още Рафет Улутюрк.

Въпреки това той прогнозира, че на изборите на 12 май ще има рекордно участие на българските изселници с двойно гражданство в Турция.

Утре приключва срокът за подаване на заявления от българските гласоподаватели, които живеят в чужбина, включително и в Турция. Въз основа на подадените заявления ще се определя броят на секционните избирателни комисии зад граница.

Водещи новини

Още новини