Ръководството на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) проведе конструктивна среща с представители на протестиращи граждани, на която бяха обсъдени всички въпроси, свързани с констатираното огнище на чума по дребните преживни животни в пет обекта в гр. Велинград.
От страна на БАБХ присъстваха: изпълнителният директор д-р Светлозар Патарински, зам.-изпълнителният директор д-р Валентин Атанасов, директорът на дирекция „Здравеопазване и хуманно отношение към животните“ д-р Борис Борисов и началникът на същия отдел д-р Даниел Денев. Основната цел на срещата бе сближаване на позициите и внасяне на повече яснота.
Изпълнителният директор на БАБХ д-р Светлозар Патарински подчерта авторитета и надеждността на Националната референтна лаборатория, която работи с утвърдени от Европейската комисия методи. Лабораторията демонстрира 100% точност на резултатите, използвайки международно признати стандарти. Протестиращите поставиха въпроси за клиничните признаци на заболяването.
Д-р Даниел Денев (началник отдел „Здравеопазване на животните“) разясни спецификата на вируса и начина, по който той се проявява в зависимост от фактори като имунен статус, хранене и условия на отглеждане. „В стадото от гр. Велинград заболяването протича под остра форма с бавна прогресия, като всички проби (както за наличие на вирус, така и за антитела) са дали положителни резултати. Според законодателството, дори при единичен положителен случай, стадото подлежи на незабавна депопулация с цел ограничаване на риска за останалите животновъдни стопанства“, обясни той.
Д-р Патарински увери, че собствениците на засегнатите стопанства ще получат пълно обезщетение в максимално кратки срокове, след ликвидирането на огнището и ще могат бързо да възстановят своите дейности. Относно пробите, предоставени за изследване в частна лаборатория в Солун, Гърция, д-р Патарински уточни, че лабораторията не е призната за Национална референтна и не прилага утвърдените от ЕК стандарти, което поставя под въпрос надеждността на резултатите.
Ръководството на БАБХ призова протестиращите към конструктивен диалог и отговорност, подчертавайки сериозния риск, който всяко забавяне може да представлява за целия сектор – включително потенциална забрана за износ на дребни преживни животни и техни продукти.
Д-р Патарински изрази надежда, че всички страни осъзнават необходимостта от бързи и адекватни действия в името на здравето на животните и икономическата стабилност на сектора.
От страна на протестиращите бе отправен призив за градене на мостове и полагане на усилия за повишаване на доверието в институциите чрез публичност и прозрачност на процесите. БАБХ от своя страна се ангажира да предостави допълнителна информация и документи, удостоверяващи резултатите от извършените лабораторни изследвания и сертификатът на Националната референтна лаборатория.
Участниците в срещата се обединиха около това конструктивният диалог да продължи и занапред, съобщиха от пресцентъра на БАБХ.