Агроминистерството ще ползва наземни генератори, за да противодейства на градушките в зони, където не е позволено да се използват ракети и самолетен способ, съобщи заместник министърът на земеделието Иван Капитанов по време на празника на земеделската наука в Селскостопанската академия.
Наземните генератори със сребърен йодид се ползват успешно във Франция и Испания в зони, където заради активния авиотрафик въздушното пространство е ограничено, и традиционните ракетни и самолетни методи са неприложими.
При прилагането му се наблюдава до 40% намаляване на енергията на градушката, така тя нанася по-малко поражения на реколтата. Пилотно генератори ще бъдат сложени в две области у нас, предаде БНР.
"В момента трябва да определим зоните, за да видим къде е имало събития през последните две-три години, за да видим след това съпоставим анализ за резултатите", обясни Капитанов. И допълни, че с този способ, за разлика от ракетния, могат да се пазят от градушка и населените места.
Заместник-министърът не успя за посочи колко ще струва на бюджета този способ:
"Но значително по-евтино от способа, който е с ракети и самолети".
Методът е лесен за внедряване, защото не изисква квалифициран персонал, тъй като генераторите се управляват дистанционно.